wt. Lip 23rd, 2019

Żydzi przejmą Polskie rezerwy złota. „Nic straconego bo i tak nie wróciłoby do kraju”

Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego od lat walczy o odzyskanie majątków zagarniętych w czasie wojny. Tym razem by ich głos był bardziej donoślejszy poprosili o wsparcie wpływowych polityków. Efektem tych starań jest list 46 kongresmenów do Johna Kerry’ego. Autorzy listu proszą Departament Stanu o interwencję w tej sprawie i żądają, by 70 lat po zakończeniu II wojny światowej uregulować wreszcie sprawy majątkowe narodu żydowskiego prześladowanego w wyniku tego konfliktu.

Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że Żydzi, którzy w efekcie wojny stracili swoją własność w naszym kraju, zadośćuczynienie już otrzymali. W pierwszym wypadku płatnikiem były Niemcy. Traktat między RFN a Izraelem z 1952 roku zagwarantował wypłatę 3,5 miliarda marek jako zadośćuczynienie. Na tym się jednak nie zakończyło, bo Niemcy Zachodnie wspierały Tel Awiw gospodarczo i finansowo przez lata. Ostateczne szacunki mówią, że wartość tej pomocy sięgnęła nawet 60 mld marek.

Kiedy Polską rządził Władysław Gomułka, ówczesny I sekretarz KC PZPR, doszło do innego porozumienia, tym razem z władzami USA. Na sejmowych stronach z łatwością można odnaleźć wyczerpującą odpowiedź, jakiej udzielił minister skarbu w rządzie SLD Wiesław Kaczmarek. W 2002 roku organizacje żydowskie zgłaszały podobne do dzisiejszych roszczenia i z wnioskiem o wyjaśnienie tej kwestii wystąpił jeden z posłów.

rezerwy-zlota-1

Polskie rezerwy złota w Londynie zostaną przejęte przez władze Izraela? Polska ma ogromny „dług” do spłacenia Żydom. Na jednego obywatela przypada 10 000 zł długu.

Na portalach społecznościowych trwają debaty na temat roszczeń Żydowskich. Jeden z internautów zaproponował dość ciekawy pomysł. Zasugerował aby władze Izraela przejęły Polskie rezerwy złota w ramach roszczeń żydowskich. Pomysł nie głupi bo jak pisze inny internauta „nic straconego bo i tak nie wróciłoby do kraju” I ma racje!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x