pon. Lip 22nd, 2019

Postać w internetowej grze online Metin2 wartą ponad 3,5 tys. zł stracił 16-letni mieszkaniec Krosna. Na jego konto włamał się cyberprzestępca z Turcji. Sprawą zainteresowała się policja.

Mieszkaniec Krosna powiadomił policję o przestępstwie, którego ofiarą padł jego 16-letni syn – informuje rzecznik wojewódzkiej policji. – Chłopiec miał konto na jednej z internetowych gier i kilkanaście dni temu zorientował się, że ktoś włamał się na jego pocztę elektroniczną i konto w grze. Internetowy przestępca zmienił obydwa hasła, by zablokować dostęp do konta nastolatkowi. Od znajomych graczy młody krośnianin dowiedział się, że wyposażenie z jego wojownika zostało przerzucone na inne postacie. Ustalenia poczynione przez 16-latka wskazują, że włamania najprawdopodobniej dokonano z komputera, znajdującego się w Turcji.

Metin2 to darmowa internetowa gra typu MMORPG o tematyce fantastycznej. Gracze poruszają się w wirtualnym świecie wojowników wschodu. Ale każdy, kto chce znaleźć się jak najwyżej w drabince statystyk i mieć lepszą broń czy właściwości postaci, może wydać na to realne pieniądze. Nałogowi gracze na całym świecie poświęcają czasem na to oszczędności życia. 16-latek z Krosna wpłacił na nie 3 500 zł. Aktualnie policja prowadzi postępowanie, mające na celu wyjaśnienie szczegółów przestępstwa i ustalenia jego sprawcy.

Jak nie stracić konta:

1. Nie podawaj nikomu hasła do konta.

2. Ustawiaj zawsze trudne hasło w grze i na skrzynce mailowej, składające się z wielu liter (dużych i małych) oraz cyfr (najlepiej też znaków specjalnych).

3. Ukryj adres email na forum (ustawienia profilu) nie podawaj go nieznajomym.

4. „Przypomnienie hasła” na mailu powinno być znane tylko tobie. Nie ustawiaj pytań, na które ktoś inny mógłby znać odpowiedź.

5. Używaj antywirusa oraz firewalla.

6. Nie przyjmuj/oddawaj/zamieniaj kont na własną rękę.

7. Nie podawaj swoich szczegółowych danych innym graczom (m.in. daty urodzenia). Mogą oni użyć ich do „przypomnienia hasła” na Twojej skrzynce mailowej.

To nie pierwsza tego typu sprawa w Polsce. W lipcu 2010 roku, 27-latek z Olsztyna również w grze Metin2 stracił ekwipunek swojej postaci. Zgłosił sprawę na policję, a wkrótce sąd wydał wyrok skazując cyber złodzieja na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę w wysokości 200 złotych.

x