Zaskakujące FAKTY o TATUAŻACH

W tym artykule przedstawimy wam niecodzienne, nietypowe fakty o czymś, co towarzyszy nam w życiu codziennym.

Tatuaże, rzecz, która zdążyła przejść do porządku dziennego, choć w wielu krajach dalej ma wydźwięk pejoratywny. Opowiemy Wam o najciekawszych ciekawostkach, jakie zebraliśmy o tej formie ozdabiania swojego ciała.
Niektóre z nich mogą wam zaszokować, inne wprowadzić w obrzydzenie, a jeszcze inne.. wręcz wprowadzić w zachwyt. Zapraszamy!!

1. GENEZA POCHODZENIA TATUAŻU

 • Nie od dziś wiadomo, że tatuaże są powszechnie znane i pożądane przez wiele osób. Na świecie powstają nowe salony tatuażu, które prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej zaskakujących wzorów na ciele swoich klientów.
  To wszystko piękne, jednak czy zastanawialiście się kiedyś skąd w ogóle pochodzi słowo „Tatuaż” i do czego się odnosi?
  Początki tatuażu sięgają aż do Polinezji i tamtejszego określenia „tatau”, które w wolnym tłumaczeniu to „naznaczyć coś”, „oznaczyć kogoś”. Z kolei „ta” jest dźwiękonaśladowczym wyrazem, odzwierciedlającym rytm uderzającej igły. 
  Samo ozdabianie ciała zdaniem uczonych sięga ponad 12 000 lat p.n.e!
  Odkryto nawet zmumifikowane szczątki, posiadające takie właśnie, permanentne zdobienia – szacowane na 5200 lat

2. ZASKAKUJĄCE FAKTY O TATUAŻACH

Dorzućmy garść ciekawostek, które na pewno wprawią Cię w osłupienie! Czy wiesz, że…

 • permanentne ozdoby na ciele mieli m.in. Albert Einstein, Józef Stalin i Thomas Edison?
 • istnieje człowiek wytatuowany w 100%, czyli dosłownie od stóp do głów?
 • muzułmanie i wyznawcy judaizmu nie mogą ozdabiać swoich ciał?
 • najlepiej zarabiającym tatuatorem jest Amerykanin Scott Campbell? Stawka za godzinę jego pracy wynosi 1000 dolarów.
 • w trakcie tatuowania skórę nakłuwa się od 50 do 3000 razy na minutę?
 • najpopularniejszy napis tatuowany na ciele to „never give up”, a mimo to wciąż sporo osób się na niego decyduje?
 • Pierwszym profesjonalnym tatuażystą w Stanach Zjednoczonych był niemiecki emigrant Martin Hildebrandt, który przybył do Bostonu w 1846 roku.
 • Mocz był czasami używany do mieszania kolorów tatuażu.

3. NAJDROŻSZY TATUAŻ? CENA CIĘ ZDZIWI!

Nie martw się, na pewno nie przyjdzie Ci zapłacić tyle, ile za najdroższy tatuaż w historii! Miał on niewiele wspólnego z tradycyjną maszynką i igłą. Był jedynie tymczasowy, lecz absolutnie spektakularny! Składał się bowiem z… 612 szlifowanych diamentów, a każdy z nich miał 5 karatów. „Musiał kosztować miliony!” – myślisz. Prawie, jego cena wyniosła ok. 924 000 dolarów. Spokojnie, nasz salon tatuażu w Poznaniu nie narazi Cię na takie koszty.

4. ZAKAZ TATUAŻY NA ŚWIECIE

Kilka lat temu Francja zmieniła przepisy dotyczące ozdabiania ciała. Ze względu na wyniki badań laboratoryjnych nad barwnikami zakazano wykonywania kolorowych tatuaży. Na szczęście kilka rodzajów pigmentów jest dozwolonych i dopuszcza się je do użytku, tj.: czarne, białe, szare, niebieskie i zielone. W Polsce nadal można korzystać z pełnej palety barw, jednak jeśli masz skłonności alergiczne, powinieneś szczególnie uważać na czerwienie i pomarańcze, które mogą być drażniące dla skóry. Warto też pamiętać, że kolorowe tatuaże mają w każdym studio, również u nas w Poznaniu, osobny cennik. Musisz zazwyczaj liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku czarnego tuszu.

5. NAJBARDZIEJ WYTATUOWANY FACET ŚWIATA

Być może nie wiesz – ale najbardziej wytatuowanym człowiekiem na świecie jest Lucky Diamond Rich. Ozdobienie jego ciała zajęło mu 1000 godzin (co daje łącznie 41 i pół dnia!)
Jest on artystą cyrkowym, a przez swoje tatuaże został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa.
Tatuaże zakrywają praktycznie całe jego ciało.
Mężczyzna, jak sam mówi zaczął tatuować swoje ciało w wieku 28 lat, i przez niemal 22 lata eksperymentuje ze swoim ciałem.
Mężczyzna od najmłodszych lat uwielbiał szokować i jak nie specjalnie przejmuje się tym, co mówią o nim inni. Wręcz przeciwnie – uczynił ze swojej inności atut, na którym zarabia pieniądze, fascynując ludzi!

tak mężczyzna wyglądał, jeszcze przed tym
jak zaczął myśleć o tatuowaniu swojego ciała. Jego pełne
imię to Gregory Paul McLaren.
Więcej możecie poczytać na https://menway.interia.pl/styl-zycia/zdjecie,iId,2733611,iAId,336005

6. TATUAŻ TEŻ MOŻNA USUNĄĆ!

Wbrew ogólnie przyjętej opinii i sloganom, jakoby tatuaż pozostawał z nami przez całe życie – jego też możemy usunąć! Nie jest to co prawda tanie, jednak możliwe, dzięki nowoczesnej medycynie.

Nie zawsze można usunąć go całkowicie, czasem pozostanie po nim ślad – tak naprawdę, im mniejsza dziarka tym większa szansa że będziemy w stanie usunąć ją na dobre.
Być może mamy tatuaż którego się wstydzimy, np imię byłej dziewczyny, lub wyjątkowo szpetnie wykonany malunek? Spokojnie, on nie musi pozostawać z tobą na stałe!
Możesz udać się do kliniki, która za opłatą, przy pomocy lasera go usunie.

Więc o tym możesz poczytać w artykule: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,usuwanie-tatuazu—jak-wyglada-i-ile-kosztuje-,artykul,73312876.html
Laserowe usunięcie tatuażu o wymiarach 5×5 cm – od ok. 250–700 zł za jedną sesję; usunięcie mniejszego tatuażu w niektórych gabinetach kosztuje w granicach 50–500 zł.

7. TATUAŻE W FORMIE PRZESTROGI

Według wielebnego Arthura Raniera z Nowej Zelandii kobiety stanęły przed wielkim wyzwaniem, jakim było oparcie się pokusie oszukiwania mężów. Były gotowe oszukać swoich mężów i w tej sytuacji trzeba było coś zrobić.
W 1908 roku wielebny Runier zdecydował, że najlepiej będzie, jeśli kobieta po ślubie wytatuuje sobie podbródek, aby zaznaczyć, że jest mężatką. Jego zdaniem położyłoby to kres rozwodom i zapobiegłoby oszukiwaniu kobiet z innymi mężczyznami.

Tatuowanie było postrzegane negatywnie w Europie Wschodniej, a dokładniej w Cesarstwie Bizantyjskim. Tradycja mówi, że cesarz bizantyjski Teofil zemścił się na dwóch mnichach, którzy publicznie go skrytykowali, nakazując im upychanie na czołach jedenastu nieprzyzwoitych wersetów.

8. POPULARNOŚĆ TATUAŻY

Miejscami najczęściej tatuowanymi przez ludzi są

 • dolna część pleców,
 • nadgarstek,
 • stopy,
 • kostki,
 • zewnętrzna część przedramienia,
 • wewnętrzna część przedramienia,
 • ramię,
 • klatka piersiowa,
 • pierś
 • oraz szyja.

W badaniu przeprowadzonym w 2006 r. około 23% Amerykanek ma wykonany co najmniej jeden tatuaż, podczas gdy odsetek wytatuowanych mężczyzn wynosi tylko 19%,
co pokazuje że panie chętniej sięgają po formę ozdabiania swojego ciała, co zresztą nie powinno nikogo aż tak dziwić.

9. MIT O BOLESNYM TATUAŻU

Często słyszy się, że tatuaże są bardzo bolesne, a ból jest wręcz nie do wytrzymania. Nie jest to jednak we wszystkich przypadkach prawda. Ale nie jest to też w stu procentach kłamstwo. Tak naprawdę dużo zależy od was i waszej tolerancji na ból. Są osoby, dla których wbijająca się igła będzie tylko niekomfortowym uczuciem. Dla innych może to być tak silny ból, który sprawi, że potrafią się popłakać lub nawet stracić przytomność. Nie ma w tym zupełnie nic złego. Doświadczony tatuażysta, z pewnością nie będzie z tego powodu się śmiał.

Oczywiście – są miejsca na ciele na których wykonywanie tatuażu będzie bolało znacznie bardziej – w innych będzie dużo łatwiejsze do zniesienia, jednak mit o bólu, podczas wykonywania tatuażu jest zdecydowanie zbyt wyolbrzymiony.

10. WYKONUJ TATUAŻE ODPOWIEDZIALNIE.
KILKA PORAD:

Na koniec, pamiętaj że źle wykonany tatuaż to jeszcze nie koniec świata i wszystko ostatecznie można poprawić. Zanim jednak zabierzesz się za wykonywanie tatuażu, postaraj się zapoznać z kilkoma wskazówkami:

 • Po 1. Przemyśl co dokładnie chcesz wytatuować, pamiętaj że twoja dziara pozostanie z tobą bardzo długo (jeżeli nie na całe życie) warto więc abyś był z niej zadowolony.
  Pomyśl, czy na pewno ją chcesz, czy nie jest to tylko chwilowa zachcianka.
  Zacznij od czegoś małego, aby przekonać się, jak się z tym czujesz. Zawsze będziesz mógł zrobić kolejny później
 • Po 2. Wybierz tatuażystę i zorientuj się w finansach. Każdy dobry tatuaż ma oczywiście swoją cenę jaką trzeba za niego zapłacić. Nie wykonuj tatuaży po taniości – bo w przyszłości
  i tak trzeba by było go poprawić. Postaraj się więc na niego odłożyć i wykonać go u osoby, która potrafi robić tatuaże.
 • Po 3. Dowiedz się czegoś o tatuażach, poznać różne wzory, różne techniki wykonywania dziar i wybierz tą która najbardziej do ciebie pasuje.
 • Po 4. Bądź pewny od początku do końca tego co chcesz zrobić, nie bój się bólu i przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. Duży tatuaż będzie powstawał jakiś czas, warto więc
  aby zarezerwować sobie czas na kilka sesji aby wykonać to prawidłowo.
  Więcej na temat tatuaży przeczytasz : https://www.alabasterfox.pl/co-warto-wiedziec-przed-tatuowaniem/
  oraz na stronie profesjonalistów: https://www.7sinstattoo.pl/ do których serdecznie zapraszamy!

  Mam nadzieję że zaciekawiła cię nasza krótka lista! Zapraszamy do kolejnych artykułów ;-).