Zaskakujące FAKTY o MARSIE

W tym artykule przedstawimy wam niecodzienne, fakty o czerwonej planecie jakim jest mars.

Jest to na pewno bardzo ciekawa planeta, na którą polecieć by chciało wielu astronautów.
Być może w niedalekiej przyszłości uda nam się skolonizować marsa i przenieść się tam, w razie nagłej katastrofy ziemskiej?
Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym artykule. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilkanaście najciekawszych faktów o ten planecie, o wielu z nich mogłeś nie słyszeć.

Zapraszamy do czytania!1. KOLONIZACJA MARSA CORAZ BARDZIEJ PRAWDOPODOBNA!

Kolonizacja Marsa to już od dawna nie tylko temat filmów science fiction, ale przede wszystkim część całkiem poważnych planów agencji kosmicznych. Kosmiczne miasto na Czerwonej Planecie wydaje się odległą przyszłością, a tymczasem pierwsi koloniści mają tam trafić już za kilkanaście lat. Uwaga jednak — jest to bilet w jedną stronę.

Woda na Marsie jest, tylko we wnętrzu planety — zdradził to meteoryt
Projekt Mars One tworzony jest przez holenderską spółkę od początku 2011 roku i obejmuje kolejno:

 • w 2013 r. — rekrutację (poprzez stronę internetową firmy) 40 osób chętnych do zamieszkania na Marsie;
 • w 2016 r. — wysłanie pierwszego statku kosmicznego na Czerwoną Planetę;
 • w 2018 r. — wysłanie na Marsa specjalnie przystosowanego łazika, który ma znaleźć dla kosmicznego miasta odpowiednią lokalizację;
 • w 2020 r. — kolejna misja dostarczy na planetę cztery moduły stacji, niezbędny sprzęt oraz zapasy pożywienia;
 • do 2022 r. — mają się zakończyć przygotowania na przyjęcie ludzi, takie jak przygotowanie do produkcji wody czy wytworzenie tlenu i atmosfery w modułach stacji.
 • Już rok później, w kwietniu 2023 r., na Marsie wyląduje statek załogowy z czterema astronautami, którzy pozostaną na Czerwonej Planecie i ostatecznie przygotują kosmiczne miasto na przyjęcie jego nowych lokatorów. Pionierzy przybędą w roku 2025 – i zostaną już na Marsie do końca swojego życia.

Wszystkie kolejne kroki i plany opisywane są w Internecie – na stronie projektu Mars One.
Pustynia Mojave w roli Czerwonej Planety. NASA testuje łazik nowej generacji

Najciekawszy jest jednak planowany sposób finansowania projektu. Szef Mars One, fizyk i laureat Nagrody Nobla, Gerard 't Hooft zdradził, że firma zdobędzie fundusze, tworząc… reality show, podobne do znanego programu Big Brother. Poczynania astronautów będzie można śledzić na żywo w Internecie, a przychody z tego programu zasilą konto projektu Mars One.
Źródło: MSN.comMars-One.com

2. Twarz na Marsie

„Marsjańska Twarz” – tak przezwano jeden z tworów geologicznych na powierzchni Marsa. Trudno się temu dziwić, jeśli spojrzymy na fotografię wykonaną przez sondę orbitalną Viking 1 w dniu 25 lipca 1976 r. Czyżby to ślady jakiejś dawnej cywilizacji? Nic z tych rzeczy, jest to po prostu akurat taki układ cieni i ludzka wyobraźnia próbująca dopatrzeć się znajomych kształtów.

Struktura ma 3 km długości i 240 m wysokości. Zdjęcie tego samego tworu wykonane przez sondy Mars Global Surveyor w 2001 roku oraz w 2007 roku rozwiewają wątpliwości. Oceńcie sami poniżej.

więcej na : Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Marsja%C5%84ska_Twarz
I kanale „Topowe Historie Spiskowe”
https://www.youtube.com/watch?v=WkfSuKtVUAI&ab_channel=TopoweTeorieSpiskowe


7 ciekawostek na temat Marsa i naszych prób podboju czerwonej planety - Joe Monster

3. Marsjański emotkion

Przedstawiona wcześniej Marsjańska Twarz jest dość znaną sprawą. Ale mniej osób wie, iż na powierzchni planety można znaleźć emotikon uśmiechniętej buźki. Popatrzcie na zdjęcie krateru Galle wykonane przez sondę Mars Global Surveyor w 1999 roku. Jak widać, również Mars stara się być „na czasie” i przyjmuje zwyczaje z SMS-ów, mediów społecznościowych oraz internetowych komunikatorów i czatów 😉

33: Mars Attacks! | Mars attacks, Tim burton, Mars

4. Teorie spiskowe na marsie

Wokół Marsa od dawien dawna trwają najróżniejsze dyskusje, z jednej strony chcemy skolonizować tą planetę, z drugiej upatrujemy na nim rozwiniętej cywilizacji, z którą moglibyśmy się skontaktować.
Przedstawimy wam 5 najciekawszych i najpopularniejszych teorii dotyczących czerwonej planety.

NASA utworzyła na Marsie obóz pracy dla dzieci-niewolników

W 2017 roku program Alexa Jonesa odwiedził Robert David (argument, w którym pojawia się nazwisko Alexa Jonesa automatycznie obala sam siebie). Robert stwierdził, że: – Na Marsie istnieje kolonia, którą zamieszkują porwane z Ziemi dzieci […]. Nie mają innej alternatywy, jak pracować na Marsie jako niewolnicy. – Zobacz jak NASA odniosła się do tej teorii!.

Kobieta na Marsie

 2007 roku marsjański łazik Spirit wykonał zdjęcie krajobrazu Czerwonej Planety. Uważni internauci wypatrzyli na fotografii coś, co wyglądało, jak postać przypominająca kobietę. Astronomowie prędko rozprawili się z tą rewelacją, tłumacząc, że ludzki kształt jest skałą wywołującą złudzenie optyczne. Problemem jest tu ludzki mózg, który wszędzie dopatruje się ludzkich kształtów.

Mars jest wygenerowanym komputerowo hologramem

Pierwszym kłamstwem NASA miał być lot na Księżyc – lądowanie człowieka na Srebrnym Globie nakręcił Stanley Kubrick w studiu filmowym. Teraz NASA wyświetla projekcję Marsa nad naszymi głowami. Przyznam, że nie wiem, jak dyskutować z tą teorią spiskową. Miałoby to tyle sensu, jak wdawanie się w kłótnie z ludźmi, którzy wierzą, że Ziemia jest płaska, a fale 5G robią z mózgu kisiel.

Na Marsie widać pozostałości antycznych cywilizacji

Percival Lowell był popularyzatorem kosmosu, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Utrzymywał, że Mars jest poprzecinany kanałami, którymi starożytne cywilizacje transportowały wodę na obszary dotknięte suszą. Sondy i łaziki, które dotarły na Czerwoną Planetę, nie potwierdziły rewelacji Percivala. Wszystkie kanały, które znajdują się Marsie, są efektem naturalnych procesów, np. erozji

Sami zdecydujcie która z tych teorii spiskowych jest dla was mniej, lub bardziej prawdopodobna. 😉

źródło: https://vibez.pl/wydarzenia/jakie-tajemnice-skrywa-mars-top-5-teorii-spiskowych-o-czerwonej-planecie-6609549295401856a

4. Wielka opozycja Marsa 2018

Wielka opozycja Marsa oznacza, że Czerwona Planeta będzie niebywale blisko Ziemi. Mars znajdzie się najbliżej Ziemi od 15 lat i tym samym stanie się najjaśniejszym punktem na niebie. Oznacza to, że Czerwona Planeta znajdzie się dokładnie po przeciwległej stronie Ziemi co Słońce. To, zdaniem m.in. popularyzatora nauki Karola Wójcickiego, mogą być najlepsze warunki do obserwacji Marsa w tym roku. „Mars będzie nie tylko miał duże rozmiary kątowe na niebie, ale jednocześnie będzie jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie, zaraz po Słońcu, Księżycu i planecie Wenus. Nawet ktoś, kto nigdy nie obserwował nieba, nie będzie miał problemu z rozpoznaniem, że jest to właśnie Mars, bo nie bez powodu nazywamy go Czerwoną Planetą. Mars w nocy będzie świecił bardzo silnym pomarańczowo-czerwonym blaskiem” – tłumaczył w rozmowie z PAP Wójcicki.
Więcej: https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Mars-5-faktow-o-ktorych-musisz-wiedziec

Duże pokłady wody na Czerwonej Planecie - Odkrywcyplanet.pl 2021

5. Czy na marsie może narodzić się życie?

Na Marsie odkryto ciekłą wodę Na taką sensację czekaliśmy od dawna – Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformował o odkryciu ciekłej wody pod powierzchnią Marsa. Dane zebrane przez radar wysłanej przez ESA sondy Mars Express wskazują na to, że zbiornik ciekłej wody znajduje się pod warstwami lodu i pyłu w rejonie południowego bieguna Marsa. Dlaczego to takie ważne? O tym, że ciekła woda kiedyś występowała na Czerwonej Planecie, wiemy nie od dziś. Naukowcom nie udawało się jednak dowieść, że jest tam obecna również teraz. Nowych dowodów dostarczył pionierski radar MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding). Obsługujący go naukowcy rozwinęli nowe techniki badawcze, dostarczając więcej danych o wyższej rozdzielczości (wcześniej stosowane metody nie pozwoliłyby dokonać obecnego odkrycia).

Mars może stać się naszym nowym domem Obecność ciekłej wody jest też ważna z innego powodu. To właśnie Czerwoną Planetę typuje się jako jedyną, która miałaby szansę stać się alternatywnym domem dla ludzkości. Choć do szumnych zapowiedzi kolonizacji Marsa już w najbliższych dziesięcioleciach podchodzimy już znacznie bardziej sceptycznie, niż jeszcze kilka lat temu, nadal nie tracimy nadziei, że uda się nam tam dotrzeć. Projektów skupionych wokół potencjalnej misji jest zatem wiele. Jednym z nich jest np. próba hodowli jadalnych roślin na marsjańskiej glebie. Wyniki są o dziwo całkiem obiecujące! Zespołowi Dr Wiegera Wamelinka, egzobiologa z Uniwersytetu i Centrum Badawczego w Wageningen w Holandii, udało się w takich warunkach otrzymać 4 gatunki roślin — pomidory, żyto, sałatę oraz rzodkiew. Więcej: https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Mars-5-faktow-o-ktorych-musisz-wiedziec

6. „Labirynt Nocy” na Marsie

Na Marsie znajduje się tajemniczy „Labirynt nocy” Na Marsie znajduje się gigantyczny, największy w Układzie Słonecznym naturalny labirynt zwany „Noctis Labyrinthus”, co oznacza „Labirynt Nocy”. Jest to układ głębokich, przecinających się w wielu miejscach dolin. Znajduje się przy zachodniej krawędzi Valles Marineris, największego kanionu w Układzie Słonecznym.

7. Mało znane fakty o marsie

Gdyby kosmonauta zdjął swój skafander na Marsie, po 20 sekundach straci przytomność, a po minucie będzie martwy.

Największa znana góra w Układzie Słonecznym, znajduje się na Marsie. Jest to Olympus Mons. Jej szczyt jest ponad 21 tys. metrów wyżej niż powierzchnia planety. 100-200 milionów lat temu był to wulkan, z którego tryskała lawa. Ostatnie badania wykazały jednak, że lawa wydobywała się z wulkanu zaledwie 2 miliony lat temu.
27 sierpnia 2003 roku Mars był najbliżej Ziemi. Odległość wyniosła wtedy 55.758.006 kilometrów

Jak jest na marsie?
Na marsie często występują burze piaskowe, a do powierzchni dociera palące promieniowanie. Nie ma ziemi (gleby) są tylko skały. Niedawno na Marsie odkryto wodę w postaci lodu, co przyspieszyło wyścig na tę planetę. Czyżby od kolonizacji marsa teraz dzieliło nas zaledwie parę lat?

Obecnie przewiduje się że około 2030 na mara dotrze rakieta z ludźmi na pokładzie

Przy obecnej technologii lot na czerwoną planetę zająłby pół roku w jedną stronę.

8. Pierwszy lot na Marsa

Mars jest znany jako Czerwona Planeta z powodu koloru jego powierzchni, spowodowanej żelazem w glebie Marsa. Mars został nazwany od rzymskiego boga wojny, ponieważ ludzie myśleli, że planeta jest kolorem krwi.

Mars to czwarta planeta od Słońca i ostatnia z planety skalistej. Jest to druga po rtęci. Mars jest domem dla największego wulkanu znanego w Układzie Słonecznym, Olympus Mons. Jest to około 2,5 raza wielkości Mount Everest. Mars ma dwa księżyce zwane Deimos i Fobos.

Po sześciu próbach USA i radzieckich, pierwszy udany lot Marsa był w 1961 roku, kiedy statek kosmiczny Mariner 4 zdołał odesłać na Ziemię czarno-białe obrazy. Obrazy te były pierwszymi obrazami innej planety z przestrzeni kosmicznej. Niedawno NASA udało się z powodzeniem wylądować Curiosity Rover, który dalej analizuje powierzchnię Marsa, patrząc na skład skał i atmosfery. Naukowcy są zainteresowani możliwościami płynnej wody na Marsie i konsekwencjami, jakie mogą mieć dla Martjan. Mars jest o połowie wielkości Ziemi i podobnej do naszej planety, przeżywa pory spowodowane przechyleniem się w osi.

Atmosfera marsjańska to głównie dwutlenek węgla (96%) z pewną ilością argonu i azotu. Temperatury na powierzchni różnią się od niskich -143 ° C (-225 ° F) na kołpakach polarnych i 35 ° C (95 ° F) na równik w lecie.

Baza na Marsie "w 2028 roku". Elon Musk pokazuje wersję "alfa"

9. Baza na Marsie w 2028 roku

Elon Musk, założyciel Space X i Tesli opublikował na Twitterze grafiki przedstawiające „bazę na Marsie w wersji alfa”. Na pytanie, kiedy baza rzeczywiście powstanie odpowiedział: „prawdopodobnie w 2028 r.”. Koncepcja przewiduje m.in. zbudowanie lądowisk dla rakiet BFR, których budowa jest dopiero w planach. Według amerykańskiej agencji NASA lot na Marsa będzie trwał kilka miesięcy.Ruszają turystyczne loty dookoła Księżyca. Pierwszym pasażerem będzie japoński miliarder

Na opublikowanych grafikach widać początkowy projekt bazy wraz z lądowiskami dla rakiet BFR (skrót od „Big F***ing Rocket – Za*******e Dużej Rakiety” – red.), które mają być w pełni funkcjonalne w 2023 r.

więcej: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-09-25/baza-na-marsie-w-2028-r-elon-musk-pokazuje-wersje-alfa/

10. Twardowsky Polska koncepcja bazy na Marsie!

„Twardowsky” – koncepcja bazy na Marsie

Grupa studentów i doktorantów z Politechniki Wrocławskiej postanowiła zmierzyć się z zadaniem zaprojektowania bazy dla kolonistów mających zasiedlić Marsa. Pomysł naszych młodych naukowców spodobał się jury, które przyznało mu drugą nagrodę.
Wydarzenie zorganizowane przez The Mars Society może wydawać się ciekawą zabawą, ale opis pomysłu naszych rodaków pokazuje z iloma poważnymi problemami najróżniejszej natury musieli się zmierzyć.

Pełny opis możecie przeczytać w artykule: https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/twardowsky–polski-pomysl-na-kolonizacje-marsa-5886.html


11. Zbiór Ciekawostek o czerwonej planecie

Przygotowaliśmy także dla was parę luźnych informacji, które mogą was zainteresować:

 • Rok marsjański trwa 687 dni ziemskich.
 • Mars obraca się wokół własnej osi w ciągu 24 h, 37 minut i 22 sekund.
 • Na Marsie nie ma płyt tektonicznych.
 • Na Marsie znajduje się największy w Układzie Słonecznym kanion – Valles Marineris, mający długość około 5 000 km, szerokość 200 km i głębokość do 11 km.
 • Mars ma dwa księżyce: Deimos i Fobos. Odkryte zostały w sierpniu 1877 roku.
 • Największym kraterem na Marsie jest Hellas Planitia mający średnice 2100 km i głębokość 9 km.
 • Atmosfera Marsa zawiera 95% dwutlenku węgla.
 • Przypuszcza się, że człowiek postawi nogę na Marsie w latach 2030 – 2035.
 • W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstaje Mars City, miejsce realistycznie symulujące marsjańskie warunki.
 • Największe kratery (powyżej 60 km średnicy) nazywane są nazwiskami naukowców i autorów science fiction.
 • Osoba ważąca na Ziemi 70 kg, na Marsie ważyła by 27 kg.
 • Na Marsie zaobserwować można bardzo duże wahania temperatur. W dzień może być 20 °C, a w nocy −90 °C.
 • Za pomocą mapy Google można obejrzeć powierzchnię planety Mars.
 • 13 listopada 1971 roku na orbicie Marsa umieszczona została pierwsza sonda.
 • 1 gram marsjańskiego meteorytu Jiddat al. Harasis 479 kosztuje 1000 dolarów
 • Mars był znany już od najdawniejszych czasów. Babilończycy określali tę planetę Nergalem, co w tłumaczeniu oznacza „Gwiazdę Śmierci”. Związane to było z jej czerwoną barwą. Wierzono wówczas, iż barwa ta związana jest z ilością krwi.
 • Dawniej twierdzono, że Ziemia jest centrum wszechświata, zaś Marsa to tylko jedna z pięciu gwiazd, która się wokół niej obraca.