pon. Lip 22nd, 2019
Węgry podjęły odważne działania wobec biotechnologicznego giganta Monsanto i idei genetycznie modyfikowanej żywności, niszcząc 1000 hektarów pola zasianego zbożami m.in. pszenicy, rzepaku i kukurydzy, oświadczył Lajos Bognar, węgierski zastępca sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W przeciwieństwie do wielu krajów Unii Europejskiej, Węgry to kraj, w którym obecność genetycznie zmodyfikowanych nasion jest zakazana. Podobne stanowisko zajęło Peru, gdzie uchwalono 10-letni zakaz obecności żywności GMO. Podczas niezapowiedzianej wizytacji na węgierskich polach należących do zagranicznego koncernu, kontrolerzy stwierdzili obecność genetycznie modyfikowanych nasion. Prawie 1000 hektarów zasianego pola zostało uznane za zanieczyszczone genetycznie zmodyfikowanymi nasionami i uprawy na nich zostały zniszczone.
Węgierskie ministerstwo rolnictwa kazało zaorać cały obszar z genetycznie modyfikowanymi uprawami aby nie rozprzestrzeniały się pyłki. Kontrole będą kontynuowane, mimo że przedsiębiorcy są zobowiązani, aby upewnić się czy ich produkty są wolne od GMO. Regionalne radio poinformowało, że dwie największe firmy międzynarodowe produkujące nasiona są zamieszane w ten proceder, a nasiona GMO mogły zostać wysiane na obszarze wielu tysięcy hektarów w całym kraju.
źródło:naturalsociety.com

x