pon. Lip 22nd, 2019

Wędkarze wyłowili średniowieczną łódź. Musieli ją zatopić z powrotem

Wędkarze ze Staniszcz Małych nad Małą Panwią (woj. opolskie) nie wierzyli własnym oczom, gdy z wielkim trudem wyciągnęli z wody to, co początkowo wzięli za gruby konar. Okazało się, że odkryli starą, prawdopodobnie średniowieczną, drewnianą łódź – dłubankę! Na razie trzeba ją było jednak na powrót zatopić.

– Kiedy z kolegami wyciągnęliśmy łódkę na brzeg, okazało się, że odkryliśmy prawdziwy skarb – mówi Andrzej Czupala (25 l.). Okazało się, że to najprawdopodobniej średniowieczna dłubanka. Znalezisko trzeba było gdzieś przetransportować. Z pomocą przyszedł inny kolega

– Załadowaliśmy łódkę na przyczepę do przewozu kajaków – opowiada Robert Sklorz (36 l.). Stara, drewniana łódka stanęła na podwórku u pana Roberta. Żeby się nie rozpadła, codziennie trzeba było polewać znalezisko wodą. – Dzięki temu drewno nie wysycha i nie pęka – tłumaczy Sklorz. Odkrycie szybko wzbudziło zainteresowanie nie tylko wśród okolicznych mieszkańców. Na miejsce przyjechali także naukowcy, by zmierzyć i zbadać obiekt.

Więcej na onet.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x