Walizki wypchane pieniędzmi. Największe przejęcie gotówki w historii kraju

Walizki wypchane pieniędzmi. Największe przejęcie gotówki w historii kraju

Brazylijska policja dokonała niecodziennego odkrycia w jednym z apartamentów, z którego prawdopodobnie korzystał były współpracownik prezydenta Michela Temera.

Jak pisze Bloomberg, policjanci znaleźli walizki, torby i pudła wypchane gotówką. Jej przeliczenie zajęło funkcjonariuszom całą noc.

Policja federalna podkreśla, że to największe przejęcie gotówki w historii kraju.

Operacja miała kryptonim „Zagubiony skarb”. Policja opublikowała zdjęcie, na którym widać walizki, torby i pudła kartonowe po brzegi wypchane gotówką. Głównie brazylijską o najwyższych nominałach 50 i 100 reali (1 real brazylijski to ok. 1,1 zł). W apartamencie była też torba z dolarami.

Po przeliczeniu gotówki, co zajęło kryminalnym całą noc, okazało się, że całkowita kwota to 51 milionów reali, więc około 16,4 milionów dolarów amerykańskich.

z22333629IHWalizki-z-pieniedzmi-przejete-przez-brazylijska-po

z22334365IHWalizki-z-pieniedzmi-przejete-przez-policje

 

Policja twierdzi, że apartament w Salvadorze (stolicy stanu Bahia) był prawdopodobnie wykorzystywany przez jednego z byłych bliskich współpracowników prezydenta. Geddel Vieira Lima, bo o nim mowa, był ministrem w gabinecie prezydenta Temera. Stracił funkcję w wyniku zarzutów korupcyjnych. W lipcu został aresztowany.

Dziennikarzom Bloomberga nie udało się skontaktować z jego prawnikiem, by uzyskać komentarz w tej sprawie.

Według brazylijskich mediów, dając zielone światło operacji, sędzia federalny miał stwierdzić, że Geddel Vieira Lima ukrywał fakt korzystania z mieszkania, które było zarejestrowane na osoby trzecie.

Sprawa ma dotyczyć prania brudnych pieniędzy w dużych kwotach, korumpowania wpływowych polityków i innych działań przestępczych.
Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22333625,walizki-wypchane-pieniedzmi-najwieksze-przejecie-gotowki-w.html

/wiadomosci.gazeta.pl

x