W centrum Warszawy pobili się muzułmańscy goście konferencji organizowanej przez polski MSZ

Jak informowaliśmy już rano, 9 września w Warszawie miał miejsce zjednoczeniowy kongres znaczącej części tadżyckiej opozycji zorganizowany przez zdelegalizowaną w kraju Islamską Partię Odrodzenia Tadżykistanu. Nieprzypadkowo stało się to przed rozpoczętą w poniedziałek konferencją OBWE na temat praw człowieka, która obraduje na tematy m.in. wolności mediów, praw migrantów oraz problemów rasizmu, ksenofobii, nietolerancji i dyskryminacji. Imprezę uroczyście otworzył minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz.

Tadżykistan – położona w Azji Środkowej republika powstała w wyniki rozpadu Związku Sowieckiego jest krajem co prawda oficjalnie świeckim, ale 98 % populacji to muzułmanie (z czego 90 % – sunniccy). W latach 1992-1997 toczyła się tam wojna domowa pomiędzy ugrupowaniami opozycyjnymi (w tym islamistycznymi) – wspieranymi przez afgańskich talibów a władzami Tadżykistanu. Założenia układu pokojowego nie były dotrzymywane, w związku z czym nasilał się trwający do dzisiaj opór opozycji.

Po drugim dniu konferencji OBWE, przed budynkiem hotelu Sofitel Victoria na ul. Królewskiej doszło do bójki między opozycjonistami a członkami ekipy rządowej.

Podziel się!

Warto przeczytać

85 More posts in Polska category
Recommended for you
92-LETNIA KOBIETA BYŁA LATAMI WIĘZIONA W CHLEWIE PRZEZ SWOJEGO SYNA I SYNOWĄ…

Język chiński ma specjalne słowo na „nabożność synowską” – jest to „Xiao”. To bardzo ceniona...