Donald Tusk otrzyma 85 tys. zł emerytury miesięcznie! Już od 62 roku życia.

Zastanawialiście się kiedyś, ile może wynieść emerytura jednych z ważniejszych ludzi w kraju i na świecie. Postanowiliśmy to dla was sprawdzić na przykładzie Donalda Tuska.

Kobiety w Polsce, by przejść na emeryturę, muszą osiągnąć wiek 60-lat, mężczyźni muszą poczekać na to do 65-roku życia, chyba że pełni się funkcję szefa Rady Europejskiej jak Donald Tusk, wtedy na emeryturę przejdziemy w wieku 62-lat.

Profity płynące z funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej są niebotyczne. Okazuje się, że nasz były premier będzie pobierał miesięcznie 125 tysięcy złotych oraz 12 tysięcy dodatku za pracę poza granicami kraju.

To jednak nie wszystko. Z funkcją szefa Rady Europejskiej wiąże się także dożywotnia emerytura. Zgodnie z unijnymi przepisami, Tuskowi będzie przysługiwać emerytura w wysokości 2/3 wynagrodzenia. Co to oznacza? Prosta matematyka — emerytura w wysokości 85 tysięcy złotych miesięcznie, wypłacana już od 62. roku życia, czyli od kwietnia 2019 r.

Połowa osób w Polsce na emeryturze dostaje mniej niż 1605 zł na rękę. W gorszej sytuacji są kobiety, które pobierają znacznie niższe świadczenia od mężczyzn. Co dwunasta Polka na emeryturze dostaje brutto poniżej 1000 zł emerytury. Średnia emerytura w 2017 r. wyniosła 2150 zł.