pon. Lip 22nd, 2019

Coraz więcej przypadków zachorowań na odrę. Tempo wzrostu liczby zachorowań jest zastraszające. Przed chorobą ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Tylko w pierwszej połowie tego roku w Europie odnotowano aż 8 razy więcej przypadków odry niż w całym 2016 roku!

Niespotykany wzrost liczby zachorowań na odrę!

Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, na co zwraca uwagę dyrektorka oddziału WHO w Europie, Zsuzsanna Jakab. Wzywa, by wszystkie kraje podjęły działania mające na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się epidemii, podkreślając, że podstawą są szczepienia.

Odra może doprowadzić do śmierci i już w tym roku stało się tak w co najmniej 37 przypadkach. W pierwszej połowie 2018 roku w Europie, zarówno wśród dzieci i dorosłych na odrę zapadło ponad 41 tysięcy osób. To niechlubny rekord – zachorowań w ciągu tego półrocza jest znacznie więcej niż w całych poprzednich latach:

  • w całym 2017 roku odnotowano około 24 tysiące zachorowań
  • w całym 2016 roku na odrę zachorowało ponad 5 tysięcy Europejczyków

Najwięcej zachorowań na odrę w tym roku odnotowano na Ukrainie – tam aż 23 tysiące osób musiało zmagać się z chorobą. Znaczącym powodem takiej sytuacji jest trwający konflikt zbrojny, z powodu którego nadzór epidemiologiczny i system rutynowo wykonywanych szczepień załamały się. Jednak w wielu innych krajach europejskich również odnotowano sporo, bo ponad tysiąc przypadków choroby. To m.in. Francja, Włochy czy Grecja. U naszych zachodnich sąsiadów w pierwszej połowie br. zachorowało niecałe 400 osób – to akurat znaczący, niemal dwukrotny spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Odra – objawy, przyczyny, leczenie

Odra jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego, ale mogą zapaść na nią również dorośli, jeśli nie byli szczepieni i nie przechodzili tej choroby w dzieciństwie. Choroba jest wysoce zaraźliwa – można się nią zarazić łatwiej niż grypą, a zakażenie następują drogą kropelkową bądź przez bezpośrednią styczność z wydzielinami (z nosa, gardła, moczem) osoby chorej.

Pierwsze objawy odry łatwo pomylić z grypą: pojawia się gorączka, katar i kaszel oraz ogólne złe samopoczucie, często także zapalenie spojówek. Małe dzieci mogą dodatkowo cierpieć z powodu biegunki lub wymiotów. Po około 2-3 dniach wewnątrz jamy ustnej na policzkach pojawiają się przebarwienia zwane plamkami Koplika. Po nich nastąpi kolejny etap choroby, którym jest charakterystyczna wysypka – zaczyna się od twarzy (czoło oraz skóra za uszami), a potem zajmuje całe ciało. Leczenie jest objawowe – dotychczas nie powstały skuteczne w przypadku odry leki przeciwwirusowe.

Powikłania odry

Powikłania po odrze mogą zakończyć się zgonem, czym najbardziej zagrożone są dzieci poniżej 5 r.ż. oraz dorośli po 20 r.ż. Najczęstszymi powikłaniami są:

  • zapalenie mózgu
  • zapalenia układu oddechowego (najczęściej płuc)
  • zapalenie ucha środkowego
  • ślepota

x