Szaleństwo! Kaczyński podbija pulę. „Damy 500+ na każde dziecko!”

Zmiany w 500 plus. Rodzice samotnie wychowujący dzieci, żeby dostać świadczenie na drugie i kolejne dziecko, nie będą musieli mieć ustalonego prawa do alimentów. O zmianach w programie 500 plus w wywiadzie z „Faktem” opowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jarosław Kaczyński na konwencji PiS 23.02.2019 r. zapowiedział, że partia ma zamiar wprowadzić 500 plus dla każdego dziecka – w tym także dla pierwszych dzieci w rodzinie.

Samotny rodzic nie będzie musiał przedstawiać decyzji sądu o orzeczonych alimentach, żeby uzyskać świadczenie? Według wyroku WSA w Warszawie pieniądze na kolejne dzieci w rodzinie należy wypłacać bezwarunkowo.

500 plus – samotni rodzice łatwiej uzyskają świadczenie

Minister Elżbieta Rafalska, w rozmowie z „Faktem”, omówiła najważniejsze zmiany związane z programem „500 plus”:

Planujemy ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko.

Oznacza to, że jeśli samotny rodzic będzie starał się o świadczenie 500+ na kolejne dzieci, nie będzie musiał mieć ustalonych alimentów. Jak wylicza „Fakt” w Polsce samotni rodzice wychowują 1,1 mln dzieci. Co istotne, zmiany będą wprowadzone jeszcze w tym roku.

500 plus. Zmieni się też kryterium dochodowe

Inną ważną zmianą związaną z 500 plus będzie wprowadzenie nowego kryterium dochodowego. Ministerstwo chce je podwyższyć m.in. ze względu na:

  • spadek bezrobocia;
  • podwyższenie płacy minimalnej.

Obecnie próg dochodowy programu 500 plus wynosi 800 zł. Jeżeli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko – 1200 zł. Planuje się wzrost kryterium dochodowego o ok. 100 zł.

Elżbieta Rafalska dla „Faktu”: W przypadku podwyższenia kryterium dochodowego reagujemy na zmiany, których wszyscy jesteśmy świadkami. Systematycznie podnosimy wysokość minimalnego wynagrodzenia, które w 2019 r. wynosi 2250 zł brutto. W 2016 r., kiedy program wchodził w życie, minimalna pensja była o 400 zł brutto niższa. Do tego rynek pracy znajduje się w dobrej kondycji. Pracuje rekordowe 16,6 mln osób.

500 plus – Rafalska o pozytywnych rezultatach wprowadzenia programu

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że od momentu wprowadzenia programu „500 plus” spadł wskaźnik ubóstwa w Polsce. Świadczenie z całą pewnością poprawia sytuację finansową polskich rodzin. Tym sposobem minister Rafalska odcięła się od raportu GUS, który obnażył tragiczną sytuację demograficzną w Polsce.

500 plus. Jakie zmiany planuje rząd?

Elżbieta Rafalska przyznała, że ministerstwo planuje wprowadzenie szeregu zmian w programie „Rodzina 500 plus”. Co znajduje się w projekcie zmian?

  • podwyższenie kryterium dochodowego;
  • wprowadzenie szczególnego,
  • trzymiesięcznego terminu na złożenie wniosku o 500+ w przypadku noworodka;
  • wprowadzenie szczególnych regulacji pozwalających zachować ciągłość świadczenia wychowawczego w przypadku śmierci rodzica, któremu przyznano świadczenie;
  • ograniczenie obowiązku ustalania alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko, do wniosków o 500+ na pierwsze dziecko.

500 plus – głos zabrał Jarosław Kaczyński

– Mamy nowy program. Program trudny. Pierwszy jego punkt to 500 plus od pierwszego dziecka! – powiedział Jarosław Kaczyński na początku konwencji 23 lutego. Publiczność zgromadzona w Hali EXPO w Warszawie odpowiedziała salwą braw. Czytaj także: PSL chce przebić Prawo i Sprawiedliwość. Dadzą po tysiąc złotych!

500 plus od pierwszego dziecka – powiedział Jarosław Kaczyński o nowym programie.

Prezes partii rządzącej apelował do wyborców twierdząc, że tylko zwycięstwo PiS doprowadzi do spełnienia tych obietnic. – Damy radę, bo potrafimy dobrze rządzić, w przeciwieństwie do naszych przeciwników. Jest jeden warunek, by to się udało. Ten warunek to nasze zwycięstwo! – mówił. Zmiany dotyczące 500 plus miałyby wejść w życie 1 lipca.