pon. Lip 22nd, 2019

Naukowcy z Uniwersytetu w Toledo badali, w jaki sposób niebieskie światło (emitowane m.in. przez smartfony) szkodzi naszym oczom. Według ich badań długotrwała narażenie na niebieskie światło może prowadzić nawet do ślepoty.

– Nie jest tajemnicą, że niebieskie światło psuje nasz wzrok, uszkadzając siatkówkę oka. Nasze eksperymenty wyjaśniają, w jaki sposób to się dzieje i mamy nadzieję, że doprowadzi to do wprowadzenia terapii spowalniających zwyrodnienie plamki żółtej, takich jak nowy rodzaj kropli do oczu.
W toku badań naukowcy ustalili, że zbyt długa ekspozycja na niebieskie światło powoduje, że w komórkach fotoreceptorowych oczu powstają szkodliwe cząsteczki. Uszkodzenie wspomnianych komórek prowadzi do zwyrodnienia plamki żółtej i w konsekwencji do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku lub nawet jego całkowitej utraty.
Komórki receptorowe się nie regenerują. Gdy te umrą, nie zostaną zastąpione przez nowe komórki – tłumaczył jeden z badaczy.
W jaki sposób można temu zapobiegać? Naukowcy radzą, by stosować okulary filtrujące niebieskie światło emitowane przez telefony i telewizory. Powinno się również unikać korzystania z urządzeń elektronicznych w ciemności, ew. zmieniać barwę ekranu smartfona na cieplejszą wraz z zapadnięciem zmroku.

Żródło: INNPoland

x