Rozpoczyna się budowa trzydziestometrowego teleskopu

Rozpoczyna się budowa trzydziestometrowego teleskopu

Budowa teleskopu Thirty Meter Telescope (TMT) rozpocznie się 15 lipca, czyli w najbliższy poniedziałek, o czym poinformowała administracja Wysp Hawajskich.

TMT to projekt dużego obserwatorium astronomicznego z 30-metrowym lustrem segmentowym. Projekt zrobił dużo hałasu. Faktem jest, że kompleks powinien zostać wzniesiony na górze Mauna Kea na Hawajach, która jest święta w hawajskiej mitologii. Przeciwnicy budowy twierdzą, że stworzenie obserwatorium po prostu niszczy święty szczyt.

Konstrukcja teleskopu TMT została początkowo zatwierdzona w 2011 r., A pierwsze prace rozpoczęto w październiku 2014 r. Jednak wiosną 2015 r. Przeciwnicy osiągnęli zawieszenie projektu. A teraz doniesiono, że rzeczywiste utworzenie obserwatorium wznowi się z dnia na dzień.

teleskopy lustrzane obejmowałaby sześciokątnych segmentów 492 na 1,4 m powierzchni 655 m 2 . Pierwsze obserwacje naukowe rozpoczną się w drugiej połowie następnej dekady. Planowany czas trwania obserwatorium wyniesie ponad 50 lat.

Z perspektywy 30-metrowy teleskop pozwoli na zebranie ważnych informacji na temat różnorodnych obiektów i struktur we Wszechświecie. W porównaniu z Kosmicznym Teleskopem Hubble’a obrazy uzyskane przez nowe obserwatorium będą około 10–12 razy jaśniejsze.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x