Policja sprawdzi co masz w komputerze i zdalnie przeszuka Twój dysk

Policja współpracuje z Europolem i otrzymała możliwość zdalnego sprawdzania zawartości dysków twardych. Wiadomo, że na celowniku znajdą się „jedynie osoby podejrzane o popełnienie przestępstw komputerowych oraz związanych z pedofilią”.

Kontrowersyjne jest przede wszystkim to, że jeszcze nie wiadomo kto i w jaki sposób określa podejrzenia i ostatecznie wydaje nakaz przeszukania.

Czy niewiadomego pochodzenia utwór mp3 znajdujący się na pulpicie będzie pierwszym krokiem do więzienia? Wkrótce się o tym przekonamy

Niedawno informowaliśmy o spotkaniu ministrów państw członkowskich Unii Europejskiej na temat sposobów walki z przestępczością komputerową i seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Wtedy to podjęto decyzję o powołaniu nowej komórki w ramach działalności Europolu.

Nowe narzędzie jest kolejnym krokiem do skuteczniejszej walki z cyberprzestępstępczością. Pod koniec listopada powstała ogólnoeuropejska platforma wymiany informacji o przestępstwach w Sieci. W zakres jej obowiązków, poza działalnością hakerów, jest również ściganie pornografii z udziałem dzieci. Możliwość zdalnego sprawdzania dysków ma ją jeszcze bardziej usprawnić.