Polacy wydali już 5 mld zł z własnych kieszeni na fotowoltaik.

      Możliwość komentowania Polacy wydali już 5 mld zł z własnych kieszeni na fotowoltaik. została wyłączona

Polacy na własne mikroinstalacje fotowoltaiczne wydali już 6 mld złotych, z czego aż 5 mld zł z własnej kieszeni. Fotowoltaika jest w tym roku liderem inwestycji w nowe moce wytwórcze. Czy oszczędności obywateli mogą pomóc sfinansować transformację energetyczną?

Polskie inwestycje w fotowoltaikę wyniosą tylko w tym roku ponad pięć miliardów złotych. To wydatki na nowe moce, obejmujące zarówno instalacje prosumenckie, jak i większe elektrownie słoneczne. Tempo rozwoju energetyki słonecznej jest szybsze niż przewidywali w raportach polscy i europejscy eksperci. Wszystko wskazuje na to, że fotowoltaika wyprzedzi w tym roku pod względem przyrostu mocy wszystkie inne źródła energetyczne. Jest też tym sektorem wytwarzania energii, gdzie skierowano najwięcej pieniędzy.

Miesięcznie przybywa w polskim systemie ok. 150 MW ze słońca. Na początku września moc instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci wyniosła ponad 2,5 GW, więc na koniec roku moc fotowoltaiki powinna przekroczyć 3 GW. Ten wynik został osiągnięty praktycznie w ciągu pięciu lat, z czego najwięcej mocy przybyło w tym i ubiegłym roku. Z ubiegłorocznym wynikiem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice Polska zajęła piąte miejsce w Unii Europejskiej. W tym roku wynik ten będzie dwa razy lepszy, co da nam prawdopodobnie czwarte miejsce w UE.

Szczegółowych informacji można dowiedzieć się u źródła: https://wysokienapiecie.pl/32271-polacy-wydali-5-mld-zl-z-wlasnych-kieszeni-na-fotowoltaike/