pon. Lip 22nd, 2019

Chociaż mogłoby się wydawać, że przed naukowcami jeszcze dziesiątki lat pracy, aby odnaleźć skuteczny lek na raka, polscy eksperci znacznie przyspieszyli ten proces. Specyfik odkryli bowiem tam, gdzie nikt by się go nie spodziewał – tuż pod naszymi stopami.

Naukowcy z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jakiś czas temu zdecydowali się na rozpoczęcie przełomowych badań. Postawili sobie za cel wyznaczenie właściwości płynu celomatycznego. Jest to ciecz, którą w chwili stresu wydzielały… rażone prądem dżdżownice.

Lek na raka odnaleziony

Warto zaznaczyć, że eksperyment ten nie czynił bezkręgowcom trwałego uszczerbku. Po około dwóch tygodniach wracały bowiem do pełnej sprawności.

Prof. Jolanta Rzymowska oraz dr hab. Marta Fiołka stworzyły z płynu celomatycznego preparat, który już opatentowały. Odkryły bowiem, iż po jego podgrzaniu powstaje substancja, która zabija chore komórki.

Szczegóły odkrycia

W warunkach laboratoryjnych zadziałała ona przede wszystkim na raka płuc, niszcząc około 80 proc. komórek. Jak twierdzą specjaliści, spektrum możliwości preparatu już wkrótce najpewniej się jednak powiększy.

Przewiduje się bowiem, iż ostatecznie będzie mógł pomóc także chorym na raka jajnika oraz szyjki macicy. Cały ten proces pozostaje na razie na etapie wymaganych badań.

x