Oto najmłodszy zabytek w Polsce – jest w wieku milenialsów

      Możliwość komentowania Oto najmłodszy zabytek w Polsce – jest w wieku milenialsów została wyłączona

Niezwykły budynek cerkwi greckokatolickiej p.w. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Od jego wybudowania minęły zaledwie 22 lata.

22 lata – oznacza to, że budynek w Białym Borze (woj. zachodniopomorskie) jest w wieku obecnej Konstytucji RP. Niecałe ćwierć wieku wystarczyło, by niezwykła konstrukcja zasłużyła na miano zabytku.

Najmłodszy zabytek

Wpisanie cerkwi w Białym Borze do rejestru zabytków nieruchomych jest kontynuacją decyzji z czerwca br. wpisującej do rejestru zabytków kościół pw. Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej, w którym znajdują się polichromie autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Jest to kolejny obiekt sakralny z dziełami tego wybitnego artysty, który został objęty ochroną konserwatorską.
Decyzja obejmuje grunt pod budynkiem wraz z integralnymi elementami wystroju malarskiego wspomnianego artysty.

Z ogromną radością i uznaniem przyjęłam informację o wpisaniu cerkwi w Białym Borze do rejestru zabytków. Jako jedna z najbardziej kompletnych realizacji sakralnych prof. Jerzego Nowosielskiego w pełni zasługuje na objęcie ochroną konserwatorską. Niezwykle istotny i znaczący jest dla mnie również fakt coraz częstszego wpisywania do rejestru zabytków obiektów powstałych w XX w. – stwierdziła prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.

Cerkiew w Białym Borze

Źródło: http://www.domiporta.pl/