Obowiązkowe szczepienia dla dorosłych Polaków? Ministerstwo Zdrowia zapowiada spore zmiany od 2020 roku

Obowiązkowe szczepienia dla dorosłych Polaków? Ministerstwo Zdrowia zapowiada spore zmiany od 2020 roku

Czy od 2020 roku dorośli Polacy będą musieli się obowiązkowo szczepić? Ministerstwo Zdrowia w czerwcu 2019 ma ogłosić szczegóły dotyczące nowego kalendarza szczepień. Lisa Young/123RF–

Przed nami modyfikacja kalendarza szczepień. Chcemy, aby szczepienia obowiązkowe, jak i zalecane, nie dotyczyły tylko dzieci, ale również objęły osoby dorosłe – ogłosił Zbigniew Król, wiceszef resortu zdrowia podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Ministerstwo Zdrowia planuje, by od 2020 roku w Polsce zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące obowiązkowych szczepień, które miałyby dotyczyć nie tylko dzieci, ale także osoby pełnoletnie. Szczegóły projektu przygotowywanego w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym mają zostać ogłoszone w czerwcu 2019 roku.

Od 2020 roku dorośli Polacy będą musieli się obowiązkowo szczepić?Ze względu na stały wzrost przypadków chorób zakaźnych w naszym kraju, urzędnicy chcą, by osoby w wieku 19 lat były poddawaneszczepieniom przeciwko krztuścowi. Pod uwagę bierze się także wprowadzenie obowiązku: • szczepień przeciwko różyczce dla młodych mężczyzn; • szczepień przeciwko ospie wietrznej (obecnie takie szczepionki podaje się tylko dzieciom z grup ryzyka); • szczepień przeciwko rotawirusom dla dzieci (doustnie); • szczepionek przeciwko meningokokom grupy B i C (dla wybranej populacji dzieci z niedoborami populacji); • szczepień HPV (przeciwko brodawczakowi ludzkiemu) zarówno dla dziewcząt, jak i dla chłopców; • szczepień przeciwko pneumokokom (nie tylko dla noworodków, ale także dla starszych dzieci z niedoborami odporności). • szczepień przeciwko grypie dla wybranych grup pacjentów (m.in. diabetyków oraz osób cierpiących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego).Obowiązkowe szczepienia ze względu na wzrost statystyk chorób zakaźnych w Polsce?Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że stara się stale zwiększać wydatki na szczepienia profilaktyczne. W 2018 roku udało się znaleźć środki na sfinansowanie darmowych szczepień dla seniorów powyżej 75. roku życia. Ze względu na stale rosnące ryzyko rozwoju chorób zakaźnych, budżet na szczepienia w kolejnych latach może być jeszcze większy

Zapowiadane zmiany w kalendarzu szczepień miałby dotyczyć m.in. szczepionek poliwalentnych (podawanych w okresie noworodkowo-niemowlęcym) oraz tzw. wysoko-skojarzonych, które pozwalają m.in. na zredukowanie liczby ukłuć podczas szczepienia.

Gazeta krakowska.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.