Niesamowity taniec szpaków zarejestrowano w Anglii

Dziesiątki tysięcy szpaków stworzyło niezwykle piękny pokaz na niebie nad granicą Anglii i Szkocji. Do zdarzenia doszło we środę, 05 listopada. Nagromadzenia szpaków, widziano w pobliżu szkockiej miejscowości Gretna Green. Stada składające się z niezliczonych ptaków latały tworząc różne formy.

Powód dziwacznego tańca szpaków nie jest dokładnie znany. Jedna z hipotez sugeruje, że gatunek ten ma mechanizmem obrony przed drapieżnikami takimi jak jastrzębie i sokoły. Inna teoria mówi, że szpaki zbierają się w wielkie stada, ponieważ im więcej ptaków tym jest im cieplej.

Gretna Green jest jednym z najbardziej znanych na świecie miejsc do obserwacji szpaków. Liczba ptaków w stadzie może tam wynosić nawet do 100 tysięcy osobników. Obserwacja tych ptaków w Wielkiej Brytanii jest przeprowadzana przez naukowców z University of Gloucestershire, przy aktywnym wsparciu mieszkańców, którzy służą badaczom informacjami o tym gdzie widziano stada.

Według Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, szpaki są nadal jednym z najbardziej popularnych ptaków ogrodowych w Wielkiej Brytanii. Jednak, ze względu na szybki spadek populacji w Europie, gatunek ten jest uważany za zagrożony wyginięciem. Od połowy 1970 roku brytyjska populacja szpaków spadła aż o 66%.

Tysiące szpaków na niebie stworzyło wizerunek olbrzymiego ptaka

Niemiecki fotograf, Daniel Bieber, przebywał akurat na hiszpańskim wybrzeżu Costa Brava gdy był świadkiem niezwykłego pokazu. Ogromne stado szpaków zaczęło tworzyć na niebie rozmaite figury. Niektóre z nich do złudzenia przypominają ptaka.

Takie zjawisko jak to z Hiszpanii, ma swoją nazwę w języku angielskim i jest to murmuration. Określenie to dotyczy tylko stada szpaków, kiedy tysiące osobników gromadzi się w ogromnych zgrupowaniach. Latają wspólnie tworząc niesamowite obrazy na niebie.

Dzięki zdjęciom Daniela Biebera widzimy, że zwierzęta przybrały kształt ogromnego ptaka. Niektórzy eksperci sugerują, że ​​w ten sposób szpaki zareagowały na pojawienie się w pobliżu drapieżnika, jastrzębia i to w odpowiedzi na zagrożenie stado stworzyło wizerunek olbrzymiego ptak, który powinien go odstraszyć.

Sceptycy uważają, że to zbyt daleko idąca konsekwencja, bo sugerowałoby to, że szpaki tworzą jakiś rodzaj zbiorowej świadomości. Jeśli rzeczywiście tak jest i nie mówimy tylko o pareidolii, czyli złudzeniu polegający na przypisywaniu znanych kształtów w przypadkowych tworach natury, to szpaki z Hiszpanii przybrały kształt czegoś co przypomina niektórym delfina.

Oprócz teorii o uporządkowanym chaosie czy zbiorowym intelekcie stada, jest też taka bardziej przyziemna. Niektórzy ornitolodzy sugerują, że szpaki zbierają się w wielkie stada, ponieważ im więcej ptaków znajdzie się obok siebie tym jest im cieplej. Według badań w jednym takim stadzie może egzystować okresowo nawet do 100 tysięcy osobników.