Masz dość odkurzania i mycia podłogi? Ten robot zrobi to za Ciebie.

Roboty sprzątające takie jak iRobot Roomba, Samsung czy Xiaomi zyskują na coraz większej popularności. Ułatwiają codzienne obowiązki a przy tym nie zajmują dużo miejsca. Jednak wybór modelu, który najlepiej spełni nasze oczekiwania nie jest wcale prosty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując robota sprzątającego.

Jak wybrać robota sprzątającego?
Do wyboru mamy przede wszystkim roboty odkurzające, ale coraz większą popularnością cieszą się także modele mopujące. Robot po rozpoczęciu sprzątania powinien się dobrze orientować w przestrzeni, omijać przeszkody i odpowiednio planować pracę, by nie krążyć po mieszkaniu marnując energię. Dlatego wybierając odpowiedni sprzęt powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowane czujniki ruchu oraz oprogramowanie, które wykorzystuje robot. Warto zwrócić uwagę także na:

pojemność akumulatora – smart odkurzacze podczas pracy nie są podłączone do gniazdka, dlatego ważne jest, by akumulator robota był na tyle pojemny, aby sprzęt był w stanie odkurzyć całe mieszkanie bez wracania do bazy. Należy zwrócić uwagę na czas pracy na jednym ładowaniu, który powinien wynosić minimum godzinę, aby odkurzacz był w stanie posprzątać mieszkanie.
czas ładowania – niektóre modele ładują się do pełna nawet 5 godzin, podczas gdy innym wystarczą mniej niż 3 – zależy to od jakości i pojemności akumulatora.
pojemność zbiornika na odpady – jeśli wynosi 0,7 l lub więcej, wystarczy na posprzątanie mieszkania.
moc silnika – jeśli wynosi minimum 35 W to jest to wynik na tyle dobry, że odkurzacz powinien spokojnie poradzić sobie nie tylko z podłogą, ale i dywanami a jego praca będzie wydajna.

Robot sprzątający kolaż redakcja, materiały partnerów

 

Rodzaje czujników ruchu
Czujniki ruchów to jeden z ważniejszych elementów robota sprzątającego, ponieważ pozwalają mu na swobodne poruszanie się w przestrzeni. Wyróżniamy przede wszystkim czujniki zbliżeniowe (informują robota o przeszkodzie z wyprzedzeniem) oraz uskoku terenu (dzięki nim robot zatrzyma się np. przed schodami i z nich nie spadnie).  Innym przydatnym czujnikiem, w który są wyposażone niektóre modele to czujnik kurzu, który pozwala robotowi efektowniej sprzątać.

Robot sprzątający irobot Fot. irobot.pl

Oprogramowanie i możliwości konfiguracji
Oprogramowanie w największym stopniu wpływa na to, jak bardzo „inteligentny” jest robot sprzątający, jak wydajnie pracuje i radzi sobie z wykorzystaniem czujników ruchu. Dobre opinie można znaleźć o modelach takich marek jak Samsung czy Xiaomi, z czym za tymi pierwszymi przemawia także stosunkowo niewysoka cena.

Robot powinien posiadać możliwość konfiguracji czasu pracy, planowania jej z wyprzedzeniem czy zdalnego sterowania za pomocą pilota bądź smartfona. Dzięki temu możemy wysłać robota, by dokładniej wysprzątał jakieś miejsce lub nakazać mu wcześniejszy powrót do bazy.

Więcej: http://next.gazeta.pl/next/7,162470,23363897,masz-dosc-odkurzania-i-mycia-podlogi-postaw-na-robota-sprzatajacego.html#a=100096&c=145&t=2&g=x&s=BoxBizImg3

x