Kim są osoby wysoko wrażliwe?


Witaj, czy interesował lub intrygował Cię kiedyś temat osób wysoko wrażliwych? Jakie są, czym różnią się od innych ludzi i czym ta wysoka wrażliwość właściwie jest?
W tym artykule postaram się dość szczegółowo opowiedzieć o całym zagadnieniu, tłumacząc skąd biorą się różne zjawiska i zachowania.
Jako autor opieram się na różnych informacjach zdobytych z internetu ale też na własnym życiu i swoim, wieloletnim doświadczeniem z tym zjawiskiem.

W tym materiale postaram się opisać temat:
Po 1. Na podstawie zebranej wiedzy przez całe życie
Po 2. Również ze swojej własnej perspektywy. 

Czym więc ta wysoka wrażliwość jest?

Jestem osobą wysoko wrażliwą a to znaczy, że wszystko, cokolwiek wydarzy się w moim życiu, przeżywam ze zdwojoną siła. 
Wszystkie emocje kopią i biją mnie 2 razy mocniej, wszystko muszę przeżywać dwa razy mocniej, żeby sobie z tym poradzić i się z tym uporać.
Ma to swoje dobre strony, ponieważ ciesze się również mocniej od innych, jest to co prawda chwilowa euforia jednak daje mi dużo satysfakcji.

Myślę że osoby wysoko wrażliwe mają znacznie ciężej na początku swojej drogi, ponieważ są niezrozumiane przez resztę społeczeństwa a powszechna wiedza o tym zjawisku nie jest jeszcze tak bardzo promowana. Jako osoba mająca w sobie właśnie tą wrażliwość, za swój cel obrałem sobie mówienie o niej, aby więcej ludzi miało okazje mnie zrozumieć, zrozumieć choć trochę co ja czuje i jak silne emocje mną targają kiedy wydarzy się coś złego.
Wszystkie mocne rzeczy muszę przeżywać w środku razy dwa, noszenie w sobie negatywnych emocji jest dla mnie potwornym ciężarem, który mógłbym porównać z fizycznym bólem.
To co dla kogoś byłoby sytuacją łatwą do zażegnania, dla mnie będzie czymś co będę musiał nosić w sobie i przetrawiać to, aż nie znajdzie swojej drogi ujścia.
Poniżej znajdują się 2 filmy o wysokiej wrażliwości.
Pierwszy : z perspektywy eksperta z wwo
Drugi : z perspektywy kobiety, która odkryła i zdiagnozowała je w swoim życiu po latach

Jak osoba wysoko wrażliwa może sobie radzić?

Ważnym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć jest to, jak taka osoba w ogóle ma przeżyć w naszym świecie, pełnym od niskich jakościowo produktów, krótkich i płytkich relacji, które nie niosą za sobą głębszych wartości.
Osoby wysoko wrażliwe zazwyczaj szukają głębokich uczuć, a jednocześnie zranienie ich pozostawia głębokie blizny.

Chciałbym więc odpowiedzieć na pytanie : Jak osoba WWO może radzić sobie z nadmiarem bodźców i negatywnych informacji. 
Moim zdaniem, ktoś taki powinien szukać ujścia dla swojego gniewu i emocji. Powinien zaleźć coś, w co będzie mógł je przelać.
Dobrym narzędziem do tego może być pisarstwo, prowadzenie bloga czy malowanie obrazów.

Odradziłbym natomiast próbowanie tłumienia swoich emocji, to naprawdę nie pomaga.
Lepiej pozwolić im wyjść na zewnątrz, jednak zamiast w coś destrukcyjnego, niszczącego – można przekuć je w coś pięknego. To oczywiście nie jest reguła, bo można np emocje wbić w worek treningowy, robiąc bardzo wyczerpującą serie.

Jako osoba wysoko wrażliwa trzeba być jednak świadomym że ten stan nie ustanie, nie będzie dnia, w którym będziemy czuli słabiej lub tak samo jak inni. Musimy się pogodzić z tym stanem i nauczyć z nim żyć.. właściwie podejście że jest on częścią nas jest bardzo dobre.
Jest to element który.. nas kształtuje. Coś czego nigdy nie poczują inni ludzie a dla nas jest tak naturalny.

Możemy próbować zwalczać emocje, tłumić je i żyć jak inni ale uwierz mi.. to prędzej czy później będzie nas męczyć. Jesteśmy bardziej emocjonalni/czuli/wyczuleni, ale.. czy to źle? A może by  tak wykorzystać tą sposobność by tworzyć coś więcej.

Sztuka powstaje dzięki właśnie takim ludziom, wrażliwym na piękno, potrafiącym dostrzec coś nie banalnego w codzienności. 

Chciałbym powiedzieć teraz dlaczego piszę ten artykuł : robię to, aby poczuć się lepiej z samym sobą, aby móc lepiej zrozumieć siebie i swoje myśli, które kotłują się w mojej głowie, które dotykają mnie tak mocno. Piszę to, bo pozwala mi to poczuć jedność ze swoją wrażliwością,
w każdej linijce tekstu pozwalam jej się zamanifestować – kierować mną – by potem odpocząć z ulgą.


Wady i zalety osoby wysoko wrażliwej


W tym miejscu chciałbym odpowiedzieć na pytanie, jakie są wady i zalety takie osoby. Aby było ciekawiej, powiem o tym jedynie z mojego osobistego doświadczenia. Powiem o rzeczach, które doświadczyłem sam i o tym jak sobie z nimi poradziłem.
Co było dla mnie największą przeszkodą a z czym wręcz mi to pomaga. 

Nie piszę tego oczywiście po to, aby zachęcić was do wysokiej wrażliwości – ponieważ nie jest to cecha, którą można nabyć. Piszę to:
Dla osób WWO – aby mogły lepiej się odnaleźć w tym świecie
Dla osób bez wysokiej wrażliwości – aby mogły łatwiej wyłapać takie cechy i innych i patrzyć na takie osoby z wyrozumieniem, być może nawet możecie podesłać im ten artykuł, aby same zaczęły zgłębiać ten temat?

Zacznijmy od plusów
Myślę że będziesz zaskoczony/a ile ich jest!

 1. Twórczy ładunek emocjonalny – paradoksalnie coś, co może być dla nas niszczące, czyli silne emocje, mogą być dla nas niezwykle pomocne do tego, aby coś stworzyć. 
  Kiedy wydarzy się coś, co wzburzy w nas silny gniew, strach, poczucie winy, smutek, czy nawet radość, euforię – będziemy czuli, jakbyśmy byli „przeładowani emocjami”
  W tym stanie warto jest chwycić za długopis, kartkę papieru, lub pędzel i stworzyć coś.
  Tak długo jak będziemy czuli ten stan, tak długo chętnie będziemy nad czymś pracować.
  Może pozwolić nam to ruszyć z długo odkładanym projektem lub wręcz stworzyć coś od zera.
  Sam ten artykuł zaczął być pisany, abym poukładał w głowie swoje myśli. 
  Emocje są więc nieodłącznym elementem artystów, osoby WWO odczuwają ich więcej, częściej i mocniej..
  można więc z ich powodu cierpieć albo je wykorzystać. 

 2. Wysoka empatia – Osoby wrażliwe dużo częściej są w stanie zrozumieć innych ludzi, można wręcz powiedzieć że czują emocje innych ludzi. Jeżeli słyszą smutną historię, łatwiej im się wczuć, wejść w buty danej osoby by spróbować jej pomóc. Są więc dobrymi słuchaczami, choć powinny uważać by nie zbierać na siebie zbyt wielu emocji innych ludzi.
  Cecha ta może przybliżać do ciebie innych ludzi i być podwaliną do głębokich relacji.

 3. Zauważanie szczegółów, niuansów – Tego typu osoba jest w stanie widzieć coś, na co przeciętna osoba nawet nie zwróci uwagi, na szczegół w czyimś życiu, zakłopotanie u jakiejś osoby.
  Ktoś taki, w takim momencie może komuś pomóc, wesprzeć go.
  Osobę taką mogą również rozpraszać drobne elementy, na które inni nie zwracają uwagi, ale dbałość o szczegóły pozwala tworzyć im wspaniałą rzeczywistość.

 4. Głębokie i szczere relacje – Jeżeli miałbym coś powiedzieć o wysoce wrażliwych osobach, powiedziałbym że bardzo szybko męczy je udawanie, trwanie w fałszu i udawanych relacjach. Fałszywe i ciężkie emocje dużo szybciej nas męczą a toksyczni „przyjaciele” wręcz wyżerają nas od środka, dlatego chcemy jak najszybciej się pozbyć ich z naszego środowiska.
  Taka osoba będzie częściej poszukiwać i stawiać na szczerość w relacji, którą buduje, będzie robić to na znacznie głębszym poziomie. Rzadziej zdarzy się, że osoba wysoce wrażliwa kogoś oszuka, bo sama wie jak podle by się z tym czuła – nie tylko będąc oszukana, ale też oszukując – ponieważ odczuwa i swoje emocje i innych.

 5. Duża i bogata kreatywność – Osoby WWO według mnie mają wrodzoną predyspozycję do tego, aby w przyszłości stawać się artystami, twórcami, dlatego że dużo łatwiej naturalnie przychodzi im coś stworzyć i odpowiada za to czucie więcej.
  Kreatywność tych osób, można powiedzieć że jest wręcz zdwojona, a natłok myśli jest ich siłą, którą mogą używać by wymyślać nowe rzeczy. 
  Jeżeli więc jesteś taką osobą, polecam spróbować podziałać właśnie w tych kierunkach:
  pisarstwo (książka lub blog) / malarstwo / aktorstwo / muzyka / psychologia 

 6. Potrafimy odpoczywać bardziej – Osoba wysoko wrażliwa nie regeneruje tyle ciała, co psychiki po każdym dniu, dlatego dość naturalnie robi rzeczy, chodzi w miejsca w których może odpocząć znacznie bardziej i.. potrafi to robić. Kiedy już odpoczywa, to robi to na 100%. Wiemy dobrze, jak trudno jest funkcjonować z problemami z tyłu głowy, jaki jest to dla nas ciężar – więc musimy na bieżąco się ich pozbywać, kiedy dla innej osoby byłaby to rzecz do zniesienia.

 7. Czujemy więcej i czujemy mocniej! – Jest to rzecz która zalicza się zarówno do wad, jak i do zalet – ale osoba WWO może świadomie wykorzystywać tą zdolność do tego, aby doładować się endorfinami. Przykładowo: słuchając swoją ulubioną muzykę na słuchawkach, wczuwamy się w nią bardziej niż statystyczna osoba. Możemy czuć się wręcz jak na koncercie, jeżeli pozwolimy naszym emocją przejąć nad nami kontrolę. Nie raz już spędziłem długie godziny, wsłuchując się w muzykę i ciesząc się nią.
  Wszystkie bodźce są pobudzone i tak samo możemy cieszyć się smakami i zapachami. 
  Granie w ulubioną grę, czy czytanie książki swojego wybranego autora, może sprawiać nam więcej satysfakcji i naładować nas pozytywną energią, na resztę dnia. Nią zaś możemy się dzielić.

 8. Przekazujemy mocniej pozytywną energię i pomysły na innych – Można powiedzieć, że tryskamy życiem i energią, kiedy jesteśmy czymś zafascynowani! To uczucie jest tak silne, że przez ten moment możemy czuć się, jakbyśmy mogli przenosić góry.
  Pamiętam jak w styczniu zapisałem się na zawody sztuk walki, spełniając jedno ze swoich marzeń,
  później po powrocie do końca dnia nie mogłem usiedzieć w miejscu, byłem tak szczęśliwy
  że musiałem z wszystkimi podzielić się swoim szczęściem.
  Osoba w takim stale może w doskonały sposób wpływać na innych, ładować ich swoją energią i emocjami których.. i tak ma za dużo, zachęcając do fascynujących przygód, planów i idei. 

 9. Chętniej przebaczamy innym, żyjemy w zgodzie – Tak jak już wspomniałem,
  niesienie negatywnych emocji przez WWO to istna katorga! Życie w gniewie nas męczy, a natłok złych myśli może wręcz wpędzać nas w depresję, dlatego tak ważne jest dla nas, aby – o ile to możliwe – żyć ze wszystkimi w zgodzie, lub przynajmniej siebie nawzajem nie krzywdzić.
  Emocje innych osób dotykają nas, a wręcz przechodzą na nas, także musimy uczyć się z nimi żyć.Powiedzmy też o minusach.
Dla równowagi, ich też się trochę nazbierało.

 1. Duży brak tolerancji na zapachy i bodźce– Osoby będące wysoko wrażliwe dużo gorzej znoszą przeróżne zapachy, które dobiegają do nich ze świata zewnętrznego.
  Dużo ciężej jest im wytrzymać, czując nieprzyjemny zapach, lub nawet za mocne perfumy.
  Wszelkie zewnętrzny sygnały docierają do nas ze zdwojoną siłą, dlatego czasami ciężej jest nam je znosić.
  Przykładowo jazda w aucie, autobusie pełnym ludzi i hałasów może męczyć nas znacznie bardziej, niż w przypadku osoby nie uwrażliwionej na to.

 2. Częstsze negatywne emocje – Musimy liczyć się z tym, że częściej będziemy znosić i doświadczać negatywnych emocji, podobnie jak i tych pozytywnych. Jest to po prostu bezpośredni skutek tego, że czujemy mocniej. Z tego też powodu musimy nauczyć się pracować nad tymi emocjami.

 3. Łatwiej się rozpraszamy – jest to rzecz, którą w pełni zrozumie tylko osoba z WWO ale ciężej jest nam wytrzymać w miejscu, w którym znajduje się rzecz, która nas rozprasza. Mogą być to nie umyte naczynia, nieprzyjemny zapach, lub nie załatwione sprawy. Rzeczy, na które inni nie zwracalibyśmy  uwagi, dla nas mogą stanowić kłopot i problem.
   
 4. Musimy częściej odpoczywać psychicznie
  Osoba wysoko wrażliwa częściej może być przeładowana przez różne negatywne emocje. Powinna więc wiedzieć, w jaki sposób może sobie z nimi radzić i jak skutecznie od nich odpocząć.

 5. Denerwowanie się / dyskomfort drobnostkami..
  Myślę że każda osoba ze spektrum WWO odnajdzie tutaj siebie – denerwują i przeszkadzają nam rzeczy, na które inne osoby po prostu przymykają oko. Nie załatwiona sprawa w domu, przykry zapach lub nawet metka w koszulce mogą zaprzątać nasze myśli i psuć nasz dobry nastrój.

 6. Przesadna wrażliwość / przewrażliwienie w oczach innych
  Bycie wrażliwym to dla nas norma, jednak przez to jacy jesteśmy, łatwo przypiąć nam metkę osób, które „użalają się nad sobą i nad światem” lub reagują zbyt intensywnie na proste rzeczy. Dla nas jednak jest to naturalne, tak po prostu odbieramy rzeczywistość i nic z tym nie zrobimy.

 7. Trudniejszy start, słabe zrozumienie równieśników
  Zacznijmy od tego, że osób wysoko wrażliwych w społeczeństwie ogółem jest od 15 do 20%, to znaczy że jest to stosunkowo nieliczna grupa. Z tego też powodu około 4/5 populacji może nas po prostu nie rozumieć i nie potrafić postawić się w sytuacji, w której jesteśmy my.

 8. Ciężej jest znosić nam jakąkolwiek presję
  Presja wiąże się z mocnymi emocjami i o ile osoby, które nie są tak wyczulone na nacisk może to pobudzać do działania, o tyle osoba WWO może czuć przysłowiowy nóż na gardle, jeżeli ktoś zacznie naciskać na nią, aby wykonała jakieś zadanie. Musimy radzić sobie z większymi emocjami, oczekiwaniami i niekiedy swoim własnym perfekcjonizmem, który ciężej jest nam znieść.

Porady dla osoby wysoko wrażliwej

W tym punkcie opowiem o poradach, które zaleciłbym osobom wysoko wrażliwym – takim jak ja.

Po pierwsze Buduj zdrowe środowisko wokół siebie, musimy zadbać o to aby nasze emocje były czyste.

Każda negatywna rzecz, która jest w naszym otoczeniu może na nas wpływać 
Dlatego powinniśmy dbać o to, aby żyć w harmonii aby nie przeciążać swoich emocji. 
Jeżeli czujemy ciągłe przygnębienie, obniżony nastrój, pomyślmy czy nie wpływają na nas osoby z naszego otoczenia, może ktoś generuje w nas negatywne emocje, z którymi musimy sobie radzić?
Pomyśl czy warto kontynuować toksyczną znajomość – nasz ona odbiera 3 razy więcej energii
Jeżeli ktoś non stop narzeka w naszym środowisku, lub sprawia że czujemy się winni, będziemy przeżywać to mocniej i nic z tym nie zrobimy . Nie da się wyeliminować tych uczuć, dlatego lepiej
jeżeli pewnych osób będziemy unikać, dla swojego zdrowia emocjonalnego.

Po drugie, jeżeli uda ci się znaleźć osobę równie szczerą lub podobną co ty, dbaj o nią i otocz zrozumieniem!

Szacuje się że osób wysoko wrażliwych w społeczeństwie jest 15-20%, także mamy niewielkie szanse, aby trafić na kogoś takiego, kiedy to się stanie otoczmy taką osobę zrozumieniem – takim samym jakie my sami chcielibyśmy dostać – i pokażmy jej że wszystko z nią jest w porządku.
Ja sam, od kiedy mam w swoim środowisku również osoby wrażliwe, zacząłem czuć się normalny.
Nie unikam normalnych kontaktów, ale wiem, że są ludzie którzy będą w stanie mnie zrozumieć, ze swojego doświadczenia.
Zrozumienie i rozmowa są dla nas bardzo ważne. 


Unikaj bardzo ciężkich i negatywnych bodźców – wpłyną na ciebie znacznie gorzej.

Możesz starać się przebywać, dostosowywać do środowiska które pije, przeklina i jest brutalne. Jednak bycie tam będzie męczyło cię znacznie bardziej, również nie zdrowe jedzenie i ciężkie powietrze (np smog, dym) może wpływać na ciebie znacznie gorzej.
Polecam zminimalizować przebywanie w takich miejscach, by po prostu dodatkowo się nie przemęczać.
Zarówno ludzie jak i rzeczy mogą wywoływać na nas dobry jak i pozytywny wpływ – dlatego zamiennie polecam zdrowe rzeczy, przebywanie na łonie natury i realizacje siebie, znacznie lepiej to na Ciebie wpłynie. 🙂


Po czwarte, nie staraj się siebie zmienić, poprawić – przekuj cechy wrażliwości na swoją stronę.

Choć osobom wysoko wrażliwym jest ciężej w społeczeństwie, to nie powinniśmy się poddawać i na siłę dopasowywać do innych. Nie jesteś gorszy/gorsza będąc WWO, po prostu czujesz mocniej!
Wiem, jak to jest nosić na sobie ciężar emocji, ale możesz pomyśleć o tym jak o czymś, co jest ci dane po coś. 
Możesz swoją wrażliwością zmieniać ludzi, otaczać innych empatią lub wykorzystać to by stworzyć coś, czym zachwycą się inni ludzie. Nie wywieraj na siebie presji, nie staraj się tłumić uczuć a zamiast tego pozwól im wyjść na światło dzienne, w odpowiedniej formie. 
Zobaczysz, że jeżeli zrozumiesz ten stan, życie stanie się na nowo przyjemne!
A wyżej wymienione plusy pozwolą ci doświadczyć rzeczy, wyciągać przyjemności z chwil i emocji, które dla reszty społeczeństwa są po prostu.. zwyczajne. Czy to nie jest piękne?
—————————————————

W tym miejscu chciałbym zakończyć swój artykuł.
Dziękuję Ci za obecność, dziękuję jeśli przeczytałeś/łaś do końca.
Mam nadzieję że w jakimś stopniu moja wiedza i życie w tym stanie pomoże i Tobie,
lub jeżeli masz w swoim środowisku osoby wysoko wrażliwe, będziesz mógł lepiej je zrozumieć.

Zapraszam również do innych materiałów na publiszerze, które mogą Cię zainteresować.
https://publiszer.pl/jak-zaczac-myslec-pozytywnie/
https://publiszer.pl/minimalizm-w-praktyce-czy-warto/
https://publiszer.pl/stres-jak-go-pokonac-sposoby/