pon. Lip 22nd, 2019

Trwają prace nad zmianami przepisów dotyczących prawa jazdy.
Jedną z propozycji ekspertów jest wprowadzenie obowiązkowego egzaminu z tzw. teorii dla każdego kierowcy.

Taki egzamin miałby się odbywać raz w roku.

Wszystko wskazuje na to, że szkoły jazdy w najbliższych miesiącach czekają rewolucyjne zmiany.

Coraz więcej słyszymy o założeniach nowego prawa, które miałoby zrewolucjonizować proces kształcenia przyszłych kierowców.

Eksperci, których zaproszono do udziału w pracach komisji, tworzącej projekt tej ustawy wskazują, że osoby, które dopiero co uzyskały prawo jazdy, są zbyt słabo przygotowani, aby uczestniczyć w ruchu drogowym.

Bez prawa jazdy, przez jakiś czas pojeździsz z ojcem

Kursanci będą mieli możliwość uczestniczenia w rozszerzonym kursie prawa jazdy.

Ma on polegać na tym, że po szkoleniu, jakie znamy wszyscy, kursanci będą musieli odbyć określoną godzin jazd dodatkowych pod okiem doświadczonego kierowcy.

Ten doświadczony kierowca musiałby mieć prawo jazdy od pięciu lat oraz być opiekunem prawnym kandydata na kierowcę, więc w praktyce będzie to oznaczało dodatkowe jazdy z ojcem lub matką.

Podczas egzaminu praktycznego, instruktor, z którym do tej pory odbywaliśmy jazdy szkoleniowe, będzie mógł uczestniczyć jako bierny obserwator. Zniknie również model kształcenia teoretycznego.

Zlikwidowane mają zostać, powszechne obecnie kursy z teorii w formie online. Kursanci na powrót będą zmuszeni do uczestniczenia w klasycznych zajęciach.

Egzamin teoretyczny ma być zdawany co roku

Na temat proponowanych zmian wypowiedział się w wywiadzie dla TOK FM Dariusz Chyćko, jeden z ekspertów zasiadający w zespole doradczym przy Ministerstwie Infrastruktury.

Zapowiedział, że trwają prace nad wprowadzeniem powszechnego obowiązku zdawania egzaminu z teorii dla każdego kierowcy.

W efekcie zmian, kierowcy będą mieli obowiązek zdawać ten egzamin co roku.

Dariusz Chyćko: Według mnie, to bardzo słuszne rozwiązanie.

Egzamin z teorii nie może być zdawany tylko raz i dożywotnio.

Przepisy zbyt często się zmieniają, a kierowcy nie mają chęci czy czasu albo zapominają o tym, że trzeba na bieżąco śledzić zmiany tych przepisów.

Od tego może zależeć ich życie.

Jakie przepisy ruchu drogowego zmieniają się tak często, aby kierowcy za nimi nie nadążali?

Moje pytanie, w związku z tym brzmi – jakie przepisy zmieniają się na tyle często, abym musiał co roku zdawać egzamin z teorii?

Nie zauważyłem, aby nagle pojawiła się możliwość wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, albo aby znak ustępu pierwszeństwa przejazdu zmienił się w obowiązkowy stop.

Nie kojarzę również, aby zmieniła się ilość znaków drogowych bądź cokolwiek innego, co by uzasadniało taki absurdalny pomysł.

Nie zmieniła się też przecież podstawowa zasada, jaka jest wpajana każdemu kursantowi od pierwszych chwil jego obecności na kursie. Mówię o zasadzie ograniczonego zaufania.

No, chyba że chcemy wprowadzić egzamin z zachowania kultury na drodze. Wtedy to zupełnie inna rozmowa.

WAŻNE: Zmiany w egzaminach na prawo jazdy.

9 thoughts on “Jesteś kierowcą? Będziesz MUSIAŁ zdawać egzamin co roku! Rząd wprowadza nowe prawo

  1. „Ten doświadczony kierowca musiałby mieć prawo jazdy od pięciu lat oraz być opiekunem prawnym kandydata na kierowcę, więc w praktyce będzie to oznaczało dodatkowe jazdy z ojcem lub matką.”…A co w przypadku kiedy młody zdaje prawko a żadne z jego rodziców go nie ma??? Kto niby w takiej sytuacji ma go szkolić??Beznadzieja…

  2. Zapomnieli napisać co stanie się w przypadku nie zdania takiego egzaminu co rocznego niech zgadnę prawko idzie do śmietnika

  3. Jestem kierowca zawodowym i uważam że każdy kierowca kat. B powinien co 5lat obowiązkowo przejść przez kurs przypominający zasady ruchu drogowego w ośrodku szkolacym kierowców tak jak obecnie kierowcy kat. D, C, C+E itd.

  4. Opiekun prawny osoby która skończyła 18 lat? Nie ma czegoś takiego. Chyba, że jest to starsza osoba, schorowana lub ubezwłasnowolniona. Osoba pełnoletnią odpowiada za siebie, nie potrzebuje prawnego opiekuna. A tym bardziej nie mógły on zostać zmuszony do obowiązkowych jazd z kursantem. Szkolenie należy do ośrodków szkoleniowych. Po skończonej szkole rodzice nie odprowadzają dziecka do pracy 😁😁

      1. Kochany rząd robi tyle długów m.in. przez „cudowny” program 500+, że chce wprowadzać jakieś durne przepisy tylko po to żeby utrzymywać te programy. Irytuje mnie polityka tych imbecyli zabierzmy bogatym dajmy biednym. Kurwa ten „rząd” to jest polski Robbin Hood

  5. dla mnie to chore chodzi oczywiscie o kase jak co roku beda trzepac np 100 za kazdego to jak sie ladnie dorobia niech jeszcze kazdego udup… z 5 razy i zysk murowany. chory kraj

  6. No i oczywiście opłata żeby były pieniążki na kolejne + coś tam ! Wg mnie to gówno ma to wspólnego z bezpieczeństwem, chodzi tylko o kasę. Jak panie głąbie Chyćko się to wyobraża, że co roku parę milionów kierowców zdaje egzamin z przepisów ? Jebnij się pan w ten tępy łeb. Myślę, że pan patrzy przez pryzmat swojej tępoty to niech pan zdaje co roku – powodzenia.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x