Jeśli uwielbiasz banany, przeczytaj 10 niesamowitych faktów o nich, zwłaszcza numer 5.

      Możliwość komentowania Jeśli uwielbiasz banany, przeczytaj 10 niesamowitych faktów o nich, zwłaszcza numer 5. została wyłączona

Nie od dziś wiemy, że owoce to bogate źródło witamin i dodają nam każdego dnia mnóstwa energii. Jak się okazuje banany to najprawdopodobniej najzdrowsze owoce na świecie, posiadają one mnóstwo wartości odżywczych, witamin i minerałów, dzięki czemu Twoje samopoczucie i zdrowie znacznie się poprawią.

Banany mają wiele działań prozdrowotnych.

Spożywanie jednego banana dziennie może pomóc w takich problemach jak:

  • poranne nudności
  • problemy ze wzrokiem
  • cukrzyca
  • osteoporoza
  • zaburzenia nastroju
  • rak nerek

Oto 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych wynikających z regularnego spożywania bananów:

1. Sprzyjają trawieniu

Banany zawierają dużo błonnika, który jest bardzo skuteczny w walce z niestrawnością i zaparciami, ponieważ reguluje ruchy jelit.

2. Kontrolują poziom cukru we krwi

Banany potrafią trzymać poziom cukru pod kontrolą, dzięki czemu są specjalnie zalecane diabetykom. Co więcej, poprawiają nam nastrój i zmniejszają dolegliwości przedmiesiączkowe.

3. Zabiega niedoborowi wapnia

Banany chronią przed utratą wapnia z ciała. Poprawiają też wchłanianie minerałów w kościach i zębach czyniąc je w ten sposób silniejszymi.

4. Czynią Cię mądrzejszym

Dzięki wysokiej zawartości potasu (potas to jedne z kluczowych składników mineralnych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania mózgu), banany mogą poprawić Twoje zdolności poznawcze.

5. Zapobiega rakowi nerek

Dzięki sprzyjaniu wchłanianiu wapnia zapobiegają tworzeniu kamieni nerkowych oraz chronią przed rakiem nerek. Poprawiają też zdrowie kości i zębów oraz zapobiegają degeneracji mięśni.

6. Zwalczają anemię

Banany są bogate w żelazo, dzięki czemu poprawiają jakość krwi i są bardzo korzystne w walce z anemią.

7. Zwiększają Twój poziom energii

Regularne jedzenie bananów znacznie zwiększa Twój poziom energii. Zjedzenie jednego lub dwóch tych owoców przed ćwiczeniami da Ci energię na cały trening.

8. Chronią przed zawałem i udarem

Dzięki wysokiej zawartości potasu i niskiemu poziomowi sodu, banany zmniejszają ryzyko ataku serca i udaru, pod warunkiem, że są spożywane regularnie.

9. Zwalczają przygnębienie

Banany mają dużo tryptofanu, który w ciele zmienia się w serotoninę. Serotonina jest neurotransmiterem w ludzkim mózgu, który wpływa na nastrój.

10. Łagodzą stany zapalne

Na koniec, banany mają mnóstwo witaminy B6, która zmniejsza stany zapalne stawów. Zwalcza również cukrzycę typu II, stymuluje produkcję białych krwinek i poprawia stan systemu nerwowego.