Jak kupować jajka i na co zwrócić uwagę.

Pod względem dobra kur najlepszy jest chów ekologiczny. Jednak i on, podobnie jak każdy inny, nie zaspokaja w pełni potrzeb ptaków.

Jak rozpoznać, z jakiego chowu pochodzi jajko?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oznaczenie na skorupce jajka. Jego pierwsza cyfra koduje sposób chowu kur (0 – ekologiczny, 1 – wolnowybiegowy, 2 – ściółkowy, 3 – klatkowy). Nie warto sugerować się wyglądem opakowania.

Co o jajku mówi jego wygląd: kolor skorupki i żółtka oraz wielkość?

Na kolor skorupki wpływa głównie genotyp kury, a na zabarwienie żółtka barwniki przyjmowane przez kurę z pokarmem. Na podstawie wielkości nie da się ocenić jakości jajka.

Jak długi termin przydatności mogą mieć jajka?

Data ważności jajek ustalana jest na 28 dni od momentu złożenia jajek. Wybierając jajka, którym pozostało więcej dni do końca terminu ważności, kupujemy świeższy produkt.

Na co warto zwrócić uwagę?

Warto zwrócić uwagę, że kupując jajka w sklepie ich świeżość i jakość opiera się na zaufaniu do sprzedawcy natomiast pewność możemy mieć jeżeli sami jesteśmy hodowcą lub obserwatorem hodowli kur.

„Kiedy zdarzy Ci się porównywać etykiety na opakowaniach produktu wiedz, że najlepsze to te bez etykiety wyprodukowane przez kury wyhodowane samemu” – Publiszer

Źródło: MÓZGI, Publiszer.pl