Święta tuż tuż. Głównym symbolem Wielkanocy oprócz zająca są oczywiście pisanki. Jeśli jeszcze nie przygotowaliście wielkanocnych jajek, to koniecznie zobaczcie ten sposób.

Tradycyjne sposoby dekorowania jaj są pracochłonne i zabierają dużo czasu, a gotowe wyroby dostępne w marketach często są tandetne i nieestetyczne. Poniżej pokażemy Wam prosty sposób na zrobienie ładnych pisanek w bardzo krótkim czasie.

Tak mogą wyglądać jajka, które samodzielnie udekorujesz! Nie tylko ozdobią świąteczny koszyk, ale także uświetnią stół.

Do dekorowania najlepiej wybrać białe jajka.

Będziesz potrzebować:

jajka ugotowane na twardo (białe)
2 łyżeczki skrobi (mąka ziemniaczana)
woda
ozdobne serwetki
pędzelek
barwnik spożywczy (słoty, srebrny)

  1. Zaczynamy od wycięcia wzorów z serwetek. Jeśli serwetki są wielowarstwowe, to wykorzystamy jedynie warstwę z nadrukiem. Dolne odrywamy – nie będą nam potrzebne. Najlepsze są serwetki z drobnymi wzorami, które w całości zmieszczą się na jajku.

Za pomocą pędzelka zamoczonego w wodzie “przyklej” dekoracyjne motywy do jajka. Pamiętaj, aby wyrównać wszystkie zmarszczki.

Teraz przygotuj pastę ze skrobi – może to być skrobia kukurydziana lub mąka ziemniaczana. W małym pojemniku zmieszaj skrobię z 50 ml wody, a następnie podgrzewaj mieszaninę na wolnym ogniu przez minutę. Raz na jakiś czas wymieszaj.

Po umieszczeniu wszystkich motywów dekoracyjnych, posmaruj jajko cienką warstwą pasty i pozostaw do wyschnięcia. Zamiast skrobi można także użyć ubitego białka.

Gdy jajka całkowicie wyschną (ok. 15 minut), pokryj je warstwą zabezpieczającą, którą można zrobić z tej samej pasty ze skrobi. Można do niej dodać odrobinę barwnika spożywczego. Jednak uważaj, aby kolor nie był zbyt mocny bo przykryje wzór.

Taki powinien być efekt końcowy:

Wesołych Świąt!

x
]]> ]]>