Gra komputerowa zostanie wpisana na listę lektur szkolnych w Polsce. To pierwsza taka inicjatywa na świecie.

      Możliwość komentowania Gra komputerowa zostanie wpisana na listę lektur szkolnych w Polsce. To pierwsza taka inicjatywa na świecie. została wyłączona

Gry to polskie okno na świat, to nie tylko okno na ekranie komputera. To jest nowoczesna twarz Polski. Poprzez gry pokazujemy, jak Polacy mogą być kreatywni i jak potrafią być innowacyjni – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki w siedzibie producenta gier 11 bit studios. Do kanonu lektur nieobowiązkowych ma zostać wpisana gra komputerowa „This War of Mine”. To pełna dylematów moralnych historia cywilów walczących o przetrwanie podczas konfliktu zbrojnego. Opowiada o okropnościach wojny, ludzkim cierpieniu i ciężarze, jaki na swych barkach dźwigają stający w obliczu zagrożenia życia.

Premier podkreślił, że branża gier komputerowych rośnie na całym świecie. – Wchodzą coraz głębiej i warto to wykorzystać, dlatego my również dzisiaj rozważamy, żeby treści z tych gier wchodziły do lektur nieobowiązkowych, żeby mogło się tak stać, że młodzież korzysta z gier po to, żeby sobie wyobrażać pewne sytuacje nie gorzej niż czytając książki – mówił.

Mateusz Morawiecki dziękował również wszystkim pracującym w branży gamingowej za „rozsławianie imienia Polski na całym świecie”. Jak dodał, obecnie wartość tego sektora na świecie to 150 miliardów dolarów, a za kilka lat ta suma ma się podwoić.

Prezes 11 bit studios Grzegorz Miechowski podkreślał, że gry są dziełem kultury i operują językiem natychmiast zrozumiałym dla młodego człowieka. – Od dzisiaj możemy powiedzieć naszym dzieciom w szkołach czy następnemu pokoleniu, że ta książka jest przeczytania, ale i że ta gra jest warta zagrania. Bo to jest kawałek naszej kultury polskiej i światowej. Język gier jest czymś nowym dla kultury, ale też niezwykle wartościowym, bo oferuje nowe narzędzia, które nie były wcześniej dostępne – ocenił.

Gra „This War of Mine” ma zostać umieszczona na liście lektur szkolnych dla uczniów szkół średnich w Polsce od roku szkolnego 2020/2021.