Długi Polaków. Rekordzista ma do spłacenia 48 mln zł

      Możliwość komentowania Długi Polaków. Rekordzista ma do spłacenia 48 mln zł została wyłączona

Dane o zadłużeniu Polaków są bezlitosne. Wynika z nich, że przeciętny dłużnik ma dług przekraczający wysokość średniej pensji i to co najmniej trzykrotnie. Zatem, by spłacić swoje zobowiązania, potrzebowałby kilku miesięcy pracy.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi obecnie 5 286 złotych. Z kolei kwota średniego zadłużenia Polaków jest ponad 3,5-krotnie wyższa i wynosi 19 126 złotych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Natomiast łączne zadłużenie Polaków sięga poziomu 47,8 mld złotych i stale rośnie.

Największe zaległości mają mieszkańcy województw: śląskiego (6,8 mld złotych), mazowieckiego (6,73 mld złotych) i dolnośląskiego (4,5 mld złotych). Nie oznacza to jednak, że to w tych trzech województwach średni dług jest najwyższy.

Jeżeli bowiem zestawić zadłużenie z liczbą osób, które zamieszkują te regiony, to wychodzi, że najwięcej oddać musi mieszkaniec Mazowsza – 22 212 złotych. Drugie miejsce zajmują mieszkańcy Małopolski (20 111 złotych), a trzecie – Lubelskiego (19 930 złotych).

Zobacz: Luki w polskim prawie, pieniądze wyciekają. „Uszczelnianie cały czas musi postępować”

Jak zatem wygląda wysokość długu do stosunku średniej pensji w danym województwie? Jak podaje KRD w swoim komunikacie – powoławszy się na dane GUS za drugi kwartał 2020 roku – najlepiej zarabiają mieszkańcy Mazowsza (średnio 6 236 złotych brutto).

Dalej na liście są zatrudnieni na Dolnym Śląsku (5 869 złotych) i w Małopolsce (5 330 złotych). Średnią krajową przewyższają również mieszkańcy Pomorza (5 310 złotych). Poniżej średniej pensji są natomiast pracownicy z województw: warmińsko-mazurskiego (4 145 złotych), podkarpackiego (4 203 złote), świętokrzyskiego (4 301 złotych).

Źródło: Money.pl