Co się dzieje z Twoim ciałem przez godzinę po wypiciu puszki coca coli

PIERWSZE 10 MINUT

10 łyżeczek cukru trafia do Twojego organizmu. Powinno to wywołać odruch wymiotny ale zawarty w coli kwas fosforowy zakwasza ją i stąd uczucie orzeźwienia.

20 MINUTA

Stężenie cukru we krwi gwałtownie wzrasta. Trzustka zaczyna produkować ogromne ilości insuliny. Nadmiar glukozy we krwi jest jak śmiertelna trucizna.

40 MINUTA

Większość kofeiny zawartej w coli zostaje wchłonięta przez organizm. Powoduje ona rozszerzenie źrenic oraz podnosi ciśnienie krwi. Podnosi się też stężenie cukru w wątrobie, co powoduje uwolnienie cukru do krwi.

45 MINUTA

Organizm zaczyna produkować zwiększoną ilość dopaminy. Dopamina to hormon stymulujący „ośrodek przyjemności” w mózgu. Taka sama reakcja występuje po zażyciu heroiny.

55 MINUTA

Kwas fosforowy wiąże wapń, magnez i cynk w jelicie cienkim, powodując wzrost metabolizmu. Towarzyszą temu wysokie dawki cukru, które również zwiększają wydalanie wapnia z moczem.

60 MINUTA

Właściwości moczopędne kofeiny wchodzą w grę. Podczas usuwania moczu usuniesz związany wapń, magnez i cynk, który powinien trafić do Twoich kości a także sód, elektrolity i wodę.

Stężenie cukru we krwi znacznie się obniża (stan ten nazywamy hipoglikemią), a wraz z nim obniża się poziom energii oraz koncentracji. Aby tego wszystkiego uniknąć najlepiej pić wodę.