Chińczycy pokazali swój księżycowy ogródek, w którym hodują ziemniaki i bawełnę

Chińczycy pokazali swój księżycowy ogródek, w którym hodują ziemniaki i bawełnę

Misja Chang’e-4, w ramach której Państwo Środka eksploruje powierzchnię niewidocznej z naszej planety części Srebrnego Globu, rozkręciła się na dobre. Naukowcy opublikowali zdjęcia pierwszego księżycowego ogródka.

Na pokładzie lądownika znajduje się małe laboratorium, a w nim specjalnie przygotowane sadzonki ziemniaków, drożdże oraz nasiona rzepaku i bawełny. Naukowcy z Advanced Technology Research Institute na Chongqing University opublikowali w Internecie zdjęcia ze swojego mini-ogródka księżycowej biosfery. Możemy na nich zobaczyć kiełkujące na przestrzeni kilku dni nasiona bawełny oraz rzodkiewnika pospolitego. Chińczycy są zachwyceni przebiegiem eksperymentu na Księżycu i patrzą z optymizmem w przyszłość tego typu projektów.

W urządzeniu Chang’e-4 znajdują się też jedwabniki i muszki owocówki. Mają one produkować dwutlenek węgla, a wszystkie rośliny życiodajny tlen. Razem mają one tworząc prosty ekosystem. W kapsule o rozmiarach 18 na 16 centymetrów mają panować idealne warunki z pomocą odpowiedniego ciśnienia, oświetlenia i wody. Patrząc na kwitnące rośliny, możemy dojść do wniosku, że w przyszłości będziemy mogli hodować na Księżycu rośliny na potrzeby wyżywienia kolonizatorów.

vswa71uvs3txrew45192n694p2f645qx

Chińczycy stawiają przede wszystkim na ziemniaki, które są najlepszym rozwiązaniem dla rozwijającej się kolonii na Księżycu lub Marsie. Rośliny te bowiem posiadają największą wydajność kaloryczną w stosunku do rozmiaru gruntu, na jakim są uprawiane. Jest to ważne z punktu widzenia ograniczonego miejsca na hodowlę roślin. Trzymajmy więc kciuki za eksperyment Chińczyków, bo jeśli im się powiedzie, będzie to oznaczało, że zapewnienie pożywienia kolonizatorom Księżyca i Marsa, stanie się o wiele łatwiejszym zadaniem, niż nam się do tej pory wydawało.

Źródło: GeekWeek.pl/CGTN/Advanced Technology Research Institute Chongqing University / Fot. CNSA/Chongqing University

x