Chicago. Od indiańskiej osady do jednego z największych miast USA.

      Możliwość komentowania Chicago. Od indiańskiej osady do jednego z największych miast USA. została wyłączona

Jest jednym z największych amerykańskich miast i jednym z najważniejszych obszarów biznesowych. Zamieszkuje je spora liczba ludzi z polskimi korzeniami, których przodkowie wyjechali do USA jeszcze przed wybuchem I Wojny Światowej. Jest jednym z najbardziej zielonych miast w USA, w którym sport i rekreacja stanowią ważny aspekt życia mieszkańców. Chicago na przestrzeni lat stało się również ważnym ośrodkiem naukowym a jego mieszkańcy zaoferowali światu wiele innowacji, z których korzystamy do dziś.

1. Nazwa regionu pojawia się po raz pierwszy w roku 1688 jako „Chigagou” co w Algonkińskim języku oznaczało pole cebuli.

2. Jeszcze w drugiej połowie XVIII wieku okolice miasta były w całości zamieszkiwane przez Indian, głównie ze szczepu Illinois.

3. Pierwszym nieindiańskim osadnikiem jaki przybył na te ziemie był Jean Baptiste Point du Sable. Du Sable był czarnoskórym kupcem i traperem, który przybył z Haiti na tereny Chicago pomiędzy rokiem 1770 a 1780.

4. Prawa miasteczka Chicago otrzymało 12 sierpnia 1833 roku. W owym czasie miejscowość posiadała 350 mieszkańców.

5. Prawa miejskie otrzymało 4 marca 1837 roku.6.Pierwsza linia kolejowa łącząca Chicago z miastem Freeport została uruchomiona w 1853 roku.

7. Największy swój rozkwit Chicago przeżywało na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy to do miasta napłynęła ludność przybyła do Ameryki z Europy. W roku 1900 w Chicago żyło 1,7 mln mieszkańców a 10 lat później już prawie 2,2 mln.

8. Chicago jest trzecim pod względem wielkości i zaludnienia miastem w USA. Ustępuje Nowemu Jorkowi oraz Los Angeles.

9. Liczba mieszkańców Chicago wynosi 2,7 miliona a gęstość zaludnienia to prawie 4450 osób/km².

10. W czasie trwania I Wojny Światowej Chicago zamieszkiwało 351 600 Polaków.

11. Największym skupiskiem ludności o polskich korzeniach w Chicago jest dzielnica Portage Park.

12. To właśnie po raz pierwszy w historii w Chicago na ulice wyjechały żółte taksówki. Dopiero później inne amerykańskie miasta zaadaptowały ten kolor dla tego rodzaju transportu.

13. Dziennie około 1,6 miliona osób podróżuje chicagowskim metrem.

14. Chicago położone jest nad jeziorem Michigan, trzecim co do wielkości jeziorem kompleksu pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej.

15. Miasto posiada 41 kilometrowy odcinek nabrzeża jeziora Michigan, na którym znajduje się aż 25 plaż.

16. Rowerzyści w Chicago mają pole do popisu. Na terenie miasta znajduje się ponad  321 kilometrów ścieżek rowerowych z czego 30 km przebiega wzdłuż linii brzegowej jeziora.

17. Na terenie Chicago znajduje się 600 parków. Przestrzeń zielona w mieście zajmuje powierzchnię ponad 35 km².

18. Wielbiciele sztuki nie będą rozczarowani, w Chicago znajduje się około 60 muzeów i prawie 200 galerii sztuki. Dla spragnionych sztuk teatralnych dostępne jest ponad 250 teatrów.

19. W mieście znajduje się ponad 7300 restauracji. Najsłynniejsze z nich to Alinea, The Berghoff, Gene & Georgetti Steakhouse, Gibson’s Bar & Steakhouse, Girl & the Goat czy The Signature Room at the 95th.

20. Restauracja The Signature Room at the 95th zlokalizowana jest na 95 piętrze wieżowca przy 875 N Michigan Ave. Rozpościera się stamtąd fantastyczny widok na miasto, który jest doskonałym dodatkiem do znakomitej kuchni lokalu.

21. Przebywając w Chicago warto odwiedzić Museum of Science and Industry. Jest to największe muzeum poświęcone nauce i inżynierii w tym regionie. Na terenie muzeum podziwiać można replikę kopalni węgla w pełnej skali, niemieckiego U-Boota U 505, czy moduł dowodzenia misji Apollo 8.

22. W chicagowskim Muzeum Historii Naturalnej można podziwiać skamieniały szkielet największego z dinozaurów – Patagotitana oraz najbardziej kompletny szkielet Tyranozaura o imieniu Sue.

23. Zoo Lincoln Park jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w USA.

24. W Chicago znajduje się jeden z najwyższych wieżowców świata – Willis Tower, do 2009 roku funkcjonujący jako Sears Tower. Budynek ma wysokość 442,3 m do dachu oraz wysokość całkowitą 527,3 m.

25. Pierwszy Amerykanin, który otrzymał naukową nagrodę nobla w 1907 był pracujący na Uniwersytecie Chicago Albert A. Michelson.

26. Pierwszy wieżowiec na świecie został zbudowany w 1885 roku w Chicago. Było to Home Insurance Company Building.

27. W 1892 roku w mieście zbudowano pierwszą w USA podwieszaną kolej.

28. W 1943 roku Ike Sewell wymyślił i stworzył pierwszą na świecie pizzę w stylu Chicagowskim. Pizza taka charakteryzuje się grubą warstwą ciasta i składników a wyglądem przypomina bardziej zapiekankę czy tartę.

29. Pierwsza telewizyjnie transmitowana debata prezydencka pomiędzy Johnem F. Kennedym a  Richardem Nixonem została zrealizowana w studio chicagowskiego CBS.

30. W Chicago urodzili się Hugh Hefner, Walt Disney czy Harrison Ford.

31. Farba w sprayu została wynaleziona przez Eda Seymoura – sprzedawcę żyjącego i mieszkającego w Chicago.

32. 15 kwietnia 1956 roku jako pierwsza na świecie chicagowska stacja telewizyjna NBC5 Chicago/WMAQ nadała program w kolorze.

33. Pierwszy bank krwi powstał w Chicago w roku 1937 w szpitalu Cook County Hospital. Pomysłodawcą tej inicjatywy był doktor Bernard Fantus.

34. Pierwszą operacją na otwartym sercu pochwalić się może Provident Hospital w Chicago, w którym doktor Williams operował ofiarę dźgniętą nożem w okolice serca. Zabieg odbył się w roku 1893 i zakończył się pełnym powodzeniem a pacjent wrócił do zdrowia po okresie 2 miesięcy.