Big data: Technologia przewidywania przyszłości dzięki … bieżącemu

Rosnąca obawa dotyczy tego, co może się wydarzyć, gdy rządy za bardzo ufają potędze danych.
Big data: “Berło proroka” wielkiej technologii
Ericsson: Dane mobilne wzrosną 12 razy w 2018 roku
Zaoszczędź do 1 TB darmowych zdjęć i filmów z Flickr

Kraje będą musiały pomóc chronić swoich obywateli i rynki przed nowymi urazami spowodowanymi przez duże ilości danych . Ale istnieje potencjalna lewa strona: duże dane mogą stać się Wielkim Bratem. ** W każdym kraju duże dane pogarszają nierównowagę sił między państwem a ludźmi.

Ta asymetria może być tak wielka, że ​​prowadzi do wielkiej tyranii autobiografii, wyobrażonej zdolności w filmach science fiction, takich jak Raport mniejszości. Film z 2000 roku rozgrywa się w przerażającym i złowieszczym otoczeniu, w którym postać grana przez Toma Cruise’a kieruje jednostką policyjną “Precrime”, której rdzeń stanowią rozpoznawalne osoby. ci, którzy przygotowują się do grzechu.

Chociaż idea rozpoznania potencjalnych przestępców przed popełnieniem przestępstw wydaje się mitem, duże dane pomogły również niektórym władzom w tym zakresie.

W 2007 roku Ministerstwo Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziła projekt badawczy o nazwie Technologia test Właściwości przyszłości (Future Atrybut Technologia Screening – FAST), aby zidentyfikować terrorystów ukryte poprzez analizę danych o ważnych osobistych znakach, mowie ciała i innych cechach fizycznych.

Siły policyjne w wielu miastach, w tym w Los Angeles, Memphis, Richmond i Santa Cruz, używały oprogramowania “kontroli predykcji”, które jest w stanie analizować dane dotyczące przestępstw uprzednio kryminalistycznych. Określanie czasu i miejsca ewentualnej przyszłej przestępczości.

Obecnie system nie zidentyfikował konkretnego podejrzanego, ale otwiera nowy kierunek. Prawdopodobnie te systemy zidentyfikują młodzież, która najprawdopodobniej popełni kradzież w sklepie.

Może istnieć wiele dobrych powodów, aby wdawać się w takie szczegóły, zwłaszcza jeśli chodzi o zapobieganie negatywnym konsekwencjom społecznym, a nie tylko przestępstwom. Na przykład, jeśli pracownik opieki społecznej może złożyć dokładne oświadczenie dotyczące do 95% nastoletnich dziewcząt w ciąży lub licealistów porzuci szkołę, czy zostaną obwiniani? nie pomaga?

To brzmi interesująco. W końcu zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Ale nawet interwencje, które nie są ostrzegane i pouczane, a zamiast tego pomocne, mogą być interpretowane jako kara – a przynajmniej, czyjś wizerunek pogorszy się w oczach innych. . W tym przypadku działanie państwa przybędzie w formie kary przed jakimkolwiek działaniem przestępczym, całkowicie rozwiązując dobro wolontariatu.

Inna obawa dotyczy tego, co może się stać, gdy rządy za bardzo ufają potędze danych. W książce z 1999 roku, Seeing Like a State, antropolog James Scott zaproponował sposoby skupienia się na kwantyfikacji i gromadzeniu danych rządowych, czasem prowadzących do ludzkiego życia. nieszczęśliwy.

Rząd korzysta z mapy, aby określić, jak zorganizować społeczność, nie patrząc na nic na temat ludzi tam mieszkających. Wykorzystują długą tabelę danych sezonowych, aby podjąć decyzję o kolektywizacji rolnictwa, nie wiedząc nic o hodowli i inwentarzu. Używają niedoskonałych metod systemowych, w których ludzie współdziałają ze sobą w miarę upływu czasu i muszą się naginać zgodnie z potrzebami, czasami tylko w celu zaspokojenia wymiernych pragnień.

Udostępnij 📢

Warto przeczytać