Biały Dom odpowiada Putinowi. Biden spotka się „w stosownym czasie”

Biały Dom

Prezydent USA Joe Biden spotka się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem „w stosownym czasie” – oznajmiła w piątek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, odnosząc się do zaproszenia do rozmowy online, jakie wcześniej sformułował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Prezydent Biden „nie wycofa się” z planu rozmowy z Putinem i będzie w niej bardzo szczery i otwarty” – dodała Jean-Pierre.

Prezydent Biden i prezydent Putin mają różne punkty widzenia (…) ale to, w czym się zgadzają, to że powinniśmy nadal szukać sposobów współpracy tam, gdzie leży to w naszym wspólnym interesie – podkreśliła.

Putin gotów rozmawiać z Bidenem

Dmitrij Pieskow oświadczył wcześniej w piątek, że Putin gotów jest rozmawiać z Bidenem w dogodnym dla przywódcy USA terminie np. w formacie wideokonferencji. Dodał, że Rosja przekazała stosowną propozycję kanałami dyplomatycznymi.

Prezydent Władimir Putin powiedział (proponując w czwartek rozmowę z Bidenem – PAP) o piątku albo o poniedziałku, dlatego, że w weekend sam nie będzie mógł. Pozostaje opcja z poniedziałkiem lub jakiegokolwiek innego terminu, dogodnego dla prezydenta USA. Jak wyjaśnił Pieskow, prezydent Putin wolałby rozmowę z Joe Bidenem przez połączenie wideo, „na żywo, bowiem padły pewne wypowiedzi, dość precedensowe”.

W wyemitowanym w środę wywiadzie dla ABC News na pytanie dziennikarza, czy uważa Putina za zabójcę prezydent Biden odpowiedział twierdząco. Oznajmił też, że przywódca Rosji zapłaci za ingerencję w zeszłoroczne wybory w Stanach Zjednoczonych i próbę przechylenia ich wyniku na korzyść ubiegającego się wówczas o reelekcję Donalda Trumpa