Bez kierowcy, z wygodną platformą wejściową czyli samochód przyszłości

Czy projektanci samochodów przyszłości biorą pod uwagę rozwiązania przyjazne dla wszystkich grup użytkowników? Zaprezentowany w Warszawie pojazd-robot do przewozu małych grup nie posiada kierownicy ani miejsca dla kierowcy, za to jest wyposażony w platformę ułatwiającą wsiadanie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.

Autonomiczny pojazd Renault EZ-GO pojawił się w Polsce z okazji finału konkursu „Renault Easy City. Design the Future” na projekt miejsca przesiadkowego z infrastrukturą dla tego samochodu.

Prawo jazdy? Nie potrzeba…
Renault EZ-GO jest pojazdem autonomicznym czwartego poziomu, co oznacza, że może kontrolować odległość od samochodu jadącego z przodu, jechać po swoim pasie ruchu lub go zmieniać oraz samodzielnie skręcać na skrzyżowaniach. Jest również w stanie zapewnić bezpieczeństwo w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń w otoczeniu. W pojeździe nie znajdziemy więc kierownicy ani siedzenia kierowcy. Renault EZ-GO zwiększa bezpieczeństwo użytkowników dzięki ograniczeniu prędkości do 50 km/h.

Ten pojazd-robot wyróżnia się także tym, że służy do przewozu małych grup i z tego powodu może być alternatywą zarówno dla prywatnego samochodu, jak i dla transportu publicznego. Pasażerowie mogą wejść do samochodu dzięki wygodnej platformie ułatwiającej wsiadanie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej czy poruszającym się na wózku. Ze względu na to, że jest to pojazd autonomiczny, do podróżowania nim nie jest potrzebne prawo jazdy.

2018 - EZ-GO

Wygoda i komfort
Renault EZ-GO jest jednocześnie usługą mobilności na żądanie obsługiwaną za pomocą aplikacji. Pojazd przedstawia wizję przyszłości Renault, zgodnie z którą transport w miastach stanie się elektryczny, autonomiczny, współdzielony i połączony z usługami cyfrowymi. Podróżowanie po mieście powinno być szybkie, wygodne dla wszystkich grup użytkowników oraz odbywać się bez szkody dla środowiska

Pojazd-robot Renault EZ-GO przyjechał do Polski po raz pierwszy z okazji finału konkursu „Renault Easy City. Design the Future”. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie miejsca przesiadkowego z infrastrukturą dla tego pojazdu.