pon. Lip 22nd, 2019

Bank żąda od 6-latka spłaty 130 tys. zł długu po zmarłym dziadku

Gdy ukończy 18-lat bedą chcieli go wsadzić za kratki.

6-letni Krzyś nigdy nie poznał swojego dziadka, który zmarł krótko po jego narodzinach. Dla banku Raiffeisen nie ma to jednak żadnego znaczenia i wysyła chłopcu pisma, w których żąda spłaty długu po dziadku w wysokości 130 tysięcy złotych. Takie przypadki zdarzają się dosyć często. Dziecko jest wmanewrowane w spadek po zadłużonym krewnym. Jak do tego dochodzi i jak można tego uniknąć?

W sprawie namieszał trochę były partner matki chłopca. On sam zrzekł się prawa do spadku po zmarłym ojcu wiedząc, że więcej w nim długów niż majątku. Dziadek Krzysia nie interesował się swoim synem, panowie nie utrzymywali ze sobą kontaktów. Ojciec chłopca nie przewidział jednak, że w wypadku zrzeczenia się przez niego spadku po ojcu, prawo to automatycznie przechodzi na jego dzieci. One same nie mogą się zrzec, powinni to zrobić w ich imieniu rodzice, przed sądem rodzinnym. Nie zrobili. Teraz bank domaga się spłaty długu od 6-letniego chłopca.

Prawo stanowi w podobnych przypadkach, że dzieci dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że nabywają jedynie prawa do aktywów po zmarłym i nie odpowiadają za długi. W najgorszym razie po prostu nie odziedziczą nic, jeśli suma długów przewyższa wartość nabytego spadku. Poruszająca w tej sprawie jest postawa banku. Bank umorzył postępowanie egzekucyjne wobec żony zmarłego dziadka, która razem z nim brała kredyt na remont domu. I teraz całej kwoty wymaga od dziecka.

Co robić gdy dostałeś spadek? Są trzy możliwości. Spadek można przyjąć bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, można go przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza (wtedy zabezpieczamy się przed sytuacją gdy długi spadkowe przewyższają wartość aktywów) lub całkowicie go odrzucić. Jeśli rodzic odrzuci spadek obciążony długami, musi pamiętać, że przechodzi on na dziecko. Gdy to jest niepełnoletnie, najpierw należy wystąpić do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku przez małoletniego. Dopiero kiedy sąd udzieli zgody, rodzice mogą odrzucić spadek w imieniu dziecka przed notariuszem.

Obawiam się, że po ukończeniu lat 18 będzie zmuszony odsiedzieć jeżeli nie będzie spłacał zadłużenia. Taki start w dorosłe życie ma wiele dzieci w Polsce. Prosimy o pomoc w nagłaśnianiu tej sprawy.

Czytaj także: Tysiące Ukraińców korzysta z programu 500+

Z obecną panią rzecznik praw dziecka to pewnie będzie musiał odsiedzieć dług po ukończeniu 18 lat

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x