pon. Lip 22nd, 2019

W naszym kraju jest wiele dzieci niekochanych, które mieszkają w ośrodkach i domach dziecka. Ich jedynym marzeniem jest to, by do kogoś w końcu powiedzieć „mamo”. Chciałyby jak inne dzieci zasypiać tulone przez rodziców w bezpiecznym domu. Warto pomyśleć o uratowaniu takiego małego człowieka i daniu mu najpiękniejszego daru – swojej miłości.

Dorota wraz z mężem mają piękne mieszkanie, stabilną pracę, są kochajaca się parą. Do pełni szczęścia brakowało tylko dziecka, które byłoby dopełnieniem ich miłości. przez kilka lat starali się o potomka, jednak nie przynosiło to oczekiwanych skutków. leczenie, terapie i wszystko na nic. Postanowili dać sobie trochę czasu, wówczas w ich głowach pojawiła się mysl o adopcji. Postanowili spróbować. Byli zdeterminowani, pragnęli spełnić się jako rodzice. Dziś jest z nimi dwójka dzieci – rodzeństwo. Od dwóch lat są szczęśliwą rodziną. Nigdy swojej decyzji nie żałowali. Ich dzieci są dla nich najcudowniejsze na świecie. 

Takich par jest w Polsce wiele. Jeszcze więcej jest dzieci, które czekają na dom, na rodzinę. W naszym kraju procesem adopcji, czyli przysposobienia dziecka zajmują się ośrodki adopcyjne. Żeby móc zostać rodzicem adopcyjnym trzeba spelnić wiele wymagań i uzyskać pozytywną opinię. Jednak warto podjąć takie staranie. Najpiękniejszym wyrazem wdzięczności jest możliwość usłyszenia najpiękniejszych słów „Kocham Cię mamusiu”.

Jeśli zdecydujecie się na adopcję należy udać sie do ośrodka adopcyjnego. Tam dokonana jest rejestracja kandydatów na rodziców adopcyjnych i wstępne rozmowy z przyszłymi rodzicami. Później trzeba skompletować niezbędne dokumenty i udać się na rozmowę z psychologiem i pedagogiem. 

Niezbędne jest równiez przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Rodzice adopcyjni muszą równiez wziąść udział w warsztatach i szkoleniach. Po załatwieniu kwestii formalnych i uzyskaniu pozytywnej opinii komisji przyszli rodzice poznają dziecko. Jednak nie jest to spotkanie osobiste. Na początek zapoznaje się rodziców z dokumentacją dziecka i opinią na jego temat. 

Jeśli przyszli rodzice zaakceptują dziecko moga wreszcie się z nim spotkać osobiście. Wizyta odbywa się w domu dziecka, w którym przebywa maluch. Teraz potrzebne jest zbudowanie relacji z dzieckiem. Nie zawsze jest to proste. Zdarza się, że dziecku trudno zaakceptować nowych rodziców, musimy pamiętac, że w domach dziecka są często dzieci po przejściach, które np. straciły biologicznych rodziców. Konieczna jest większa ilość spotkań, aby maluch poznał i zaakceptował nowych opiekunów. W tym czasie opiekun prawny prosi sąd o wydanie zgody na zamieszkanie dziecka z rodzina adopcyjną.  Po wydaniu zgody mozemy zabrać nasze dziecko do domu. 

To jednak nie koniec. Kolejnym krokiem do zostania rodzicem jest złożenie zgromadzonej w ośrodku adopcyjnym dokumentacji do Sądu Rodzinnego. W czasie oczekiwania na rozprawę w domu rodziny odwiedza ją kurator, który sprawdza w jaki sposób sprawujemy opiekę nad dzieckiem i czy potrafimy sobie z nim poradzić. 

Podczas rozprawy Sąd Rodzinny wydaje zgodę na adopcję dziecka. Wówczas musimy poczekać 21 dni na uprawomocnienie sie wyroku. Dopiero teraz stajemy się rodzicami. Teraz należy udać się do Urzędy Stanu Cywilnego, aby uzyskac nowy odpis aktu urodzenia, w którym zostajemy wpisani jako rodzice, a dziecko otrzymuje nasze nazwisko. 

Jak widać droga do adopcji często jest dłuda i trudna. Jednak warto. Warto odmienić czyjeś życie i sprawić, by było piękniejsze.


x