8 cech samochodów przyszłości. Niektóre testowane są już dziś

8 cech samochodów przyszłości. Niektóre testowane są już dziś

Patrząc na to, co dziś testują wielkie marki możemy przewidzieć czym przyjdzie nam poruszać się w przyszłości. Więcej wygody czy więcej kontroli? Więcej automatyki? Zobaczcie sami.

1. Samochody, które widzą

Dzięki kamerom samochody mogą już “obserwować” drogę przed sobą. Ford w swoich europejskich modelach testuje ograniczniki prędkości. Samochód za pomocą czujników i kamer właśnie, będzie wiedział czy nie jedziemy za szybko i w razie czego dostosuje prędkość do odpowiedniego poziomu. Nie zrobi tego uruchamiając hamulce, raczej będzie ograniczał dopływ paliwa do silnika.

Kamery już teraz bardzo przydają się w samochodach wyposażonych w systemy wspomagające parkowanie. Potrafią także sygnalizować inny pojazd w tak zwanym kącie martwym lusterka lub wykryć zbliżający się szybko obiekt zagrażający pojazdowi.

Cadillac SuperCruise ma kamery wewnątrz, zamontowane tak by mogły śledzić oczy kierowcy. Jeśli ten będzie odwracał wzrok od drogi na zbyt długi czas, system włączy serię świetlnych sygnałów by przypomnieć mu o tym co należy robić.

 

2. Na autopilocie

Samprowadzące się samochody to na razie przedmiot naprawde gorącej dyskusji, ale jeszcze nie element codzienności. Coraz więcej marek wyciąga chciwie ręce w kierunku technologii i innowacji z Doliny Krzemowej oraz jej odpowiedników na całym świecie pozwolić nam w końcu na “jazdę bez trzymanki”.

Autopilot opracowywany przez Teslę sprawia, że samochód może sam zamahamować w ekstremalnym momencie. Na niektórych drogach pomaga maszynie zmieścić się w ciasnych zakrętach. Jeśli kierowca nie zobaczy nadchodzącego pieszego, lub jakiejś innej przeszkody – samochód zareaguje hamowaniem awaryjnym.

Za system odpowiada 8 kamer, 12 czujników naddźwiękowych oraz technologia radarowa, podobna do tej używanej w samolotach, czy statkach. Wysokiej klasy modele Mercedes-Benz, General Motors oraz Volvo mają w swoich ofertach podobne.

Tymczasem w samochodach takich jak Toyota Camry czy Honda Civic montuje się systemy wspomagające jazdę, które maja utrzymywać odpowiednią odległość naszego auta od poprzedzającego samochodu.

W przyszłości spodziewamy się na tyle zautomatyzowanych maszyn, że wystarczy w nich wpisać w nawigację cel wyprawy a potem po prostu podziwiać widoki za oknem.

 

3. Parkowanie z asystentem

Systemy pomagające w parkowaniu montują w swoich maszynach między innymi Tesla i BMW. Niektóre marki starają się poszerzać pole widzenia kierowcy dodając kamery i czujniki, inne przesuwają środek ciężkości na maszynęm by ta sama zaparkowała maszynę.

BMW 7 jest w stanie samo się zaparkować, nawet gdy kierowca nie jest wewnątrz samochodu. Samochód Tesla natomiast przyjedzie powoli gdy wezwiemy go smartfonem. Nowoczesne maszyny są też synchronizowalne z drzwiami garaży – by mogły same się wprowadzać i wyprowadzać bez udziału człowieka.

 

4. Wyświetlacz na przedniej szybie

Sam pomysł przypomina rozwiązania z samolotów – wyświetlacze HUD. Luksusowe marki, takie jak Lincoln, BMW, Audi czy Jaguar zaczynają montować w swoich samochodach urzadzenia, które na przedniej szybie wyświetlają prędkość, zużycie paliwa, ograniczenie prędkości na danym terenie.

 

5. Napęd hybrydowy

Jakiś czas temu na łamach Focusa testowaliśmy samochody hybrydowe: jednocześnie benzynowe i elektryczne.

Obecnie samochodów hybrydowych w Polsce jest niewiele, a większość z nich to niezbyt mocne miejskie maszyny. Czy to możliwe, by przerobić na hybrydę doś potężniejszego? Jeep Wrangler w przyszłym roku ma pochwalić się nowym modelem jeepa, który będzie załał i na benzynę, i na elektryczność. W tego typu “średnich hybrydach” akumlator można ładować z bezpośrednio z silnika, korzystając z jego obrotów.

W tym samym czasie Toyota Prus testuje potężne baterie by za wszelką cenę zwiekszyć swoich maszyn.

 

6. Smartfon na kółkach

Coraz więcej funkcji smartfonów przechodzi do samochodów. Android Auto, Apple CarPlay są coraz powszechniejsze i dostępne już w około 600 modelach. Synchronizacja telefonu z samochodem ułatwia nawigację, rozmowy, sprawdzanie wiadoomości. CarPlay dodatkowo potrawi przewidzieć dokąd będziesz jechał sprawdzając adres skąd wysyłasz e-mail lub sms’y.

7. Silniki przyszłości

Silniki tego typu są o wiele wydajniejsze niż kiedykolwiek wcześniej na świecie, nic dziwnego, mają za sobą 150 lat ulepszania. Ale już silnie depczą im po piętach producenci napędów niekonwencjonalnych – przede wszystkim elektrycznych.

Mazda już stworzyła taki, który dzięki kompresji powietrza uzyskał lepsze o 1/3 wyniki. Nissan opracował dla swoich luksusowych modeli Infiniti zmienną kompresję, dzięki której można zmieniać ruch tłoka w silniku. Gdy połączy się to z turbinami wpuszczającymi więcej powietrza do silnika – wygląda to na coś co będzie jednocześnie szybkie i ekonomiczne.

Przyszłością, oprócz hybryd i elektrycznych samochodów, będzie poszukiwanie napędów na inne paliwa – od wody, przez biopaliwa, aż po oleje roślinne. Wszystkie z nich już testowano, jednak nie udało się jeszcze opracować rozwiązania, które chętnie wchłonąłby rynek. Może gdy już skończy się ropa naftowa?

Źródło: Focus.pl

 

x