pon. Lip 22nd, 2019

500+ tylko dla pracujących

Coraz więcej kobiet rezygnuje z pracy z powodu 500 plus – jest pomysł, jak zatrzymać ten trend.

Coraz więcej kobiet rezygnuje z pracy z powodu 500 plus – jest pomysł, jak zatrzymać ten trend.

Tak niskiej aktywności zawodowej kobiet, jak w ostatnich kilkunastu miesiącach, dawno nie odnotowywaliśmy. Panie, które mogłyby pracować, bo mają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje, no i predyspozycje, niechętnie szukają zatrudnienia. Powód: świadczenie 500 plus. To ono rozleniwiło niektóre Polki.

500 plus. To ono rozleniwiło niektóre Polki.

Program 500 plus. Zniechęcenie do pracy na skalę kraju 500 plus spowodowało, że kobiety, które nie podjęły zatrudnienia przed wprowadzeniem rządowego programu, po jego wprowadzeniu jeszcze utwierdziły się w przekonaniu, że pracować nie będą. Pieniądze co miesiąc, tak za nic, i tak im przecież spływają. Wyniki badań to potwierdzają. Instytut Badań Strukturalnych wziął pod lupę dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Okazało się, że program 500 plus negatywnie odbił się na aktywności zawodowej pań. Takiej sytuacji nie było w Polsce od prawie 20 lat. Matki zaczęły otrzymywać po 500 złotych ekstra i jednocześnie zaczęły odchodzić z pracy. Złożyły wypowiedzenia, ponieważ uznały, że lepiej (czytaj: wygodniej) będzie im zostać w domu i wychowywać córki i synów niż jeszcze pracować zawodowo.

500 plus zostanie rozszerzone na pierwsze dziecko, ale jednocześnie wprowadzamy jeden warunek. Nie otrzymają go te rodziny, w których porzuca się pracę. Otrzymywać powinny go osoby, które ciężko pracują.

Warto przeczytać: Tysiące Ukraińców korzysta z programu 500+

Czy to oznacza to, że rodzice dostawaliby także 500 plus na pierwsze dziecko? Tak, ale pod warunkiem, że przynajmniej jedno z nich pracuje, bo wg polityków PO 500 plus nie powinno zniechęcać do pracy. Ponadto opozycja nie chce, by najstarsze dzieci w rodzinie były wykluczone z programu 500 plus. Na razie nie wiadomo, kiedy i w jakiej formie program 500 plus miałby zostać zmieniony – opozycja pracuje nad szczegółami.

x