Jeżeli pamiętacie te bajki to znaczy, że mieliście wspaniałe dzieciństwo.

      Możliwość komentowania Jeżeli pamiętacie te bajki to znaczy, że mieliście wspaniałe dzieciństwo. została wyłączona

Dzisiaj dzieci oglądają całkiem inne bajki niż kiedyś. Każdy kto wychowywał się na tych bajkach musi mieć wspaniałe dzieciństwo.

Pamiętacie te bajki?

Reksio

Polski serial animowany dla dzieci w reżyserii i według scenariusza Lechosława Marszałka, produkowany w latach 1967–1990 przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej; wielowątkowa fabuła serialu opowiada o przygodach postaci fantastycznej tytułowego psa o imieniu Reksio oraz innych zwierząt i jego właścicieli.

Pierwszy odcinek serialu, Reksio poliglota, wyprodukowany przez Lechosława Marszałka, miał uboższą grafikę oraz scenografię niż odcinki produkowane w latach 70. Reksio wyglądał inaczej, nosił też obrożę, której w późniejszych odcinkach nie miał. Wszystkie odcinki produkowane do roku 1971 były kręcone przez Lechosława Marszałka. Nie miały czołówki, informacje o produkcji serialu były wstawiane w określonym momencie na początku odcinka. Czołówka została wprowadzona w roku 1972 w odcinku Reksio strażak. Od tego czasu produkcja odcinków zwiększyła się ze względu na osiągnięcie przez serial popularności. W tej serii powstały 52 odcinki, kręcone przez następujących reżyserów: Lechosława Marszałka, Józefa Ćwiertnię, Edwarda Wątora, Romualda Kłysa, Mariana Cholerka oraz Halinę Filek-Marszałek. Ostatni odcinek serii, wyprodukowany w roku 1986, nosił tytuł Reksio i mrówki.

Bolek i Lolek

Bolek i Lolek to dwie polskie postacie z kreskówek z animowanego serialu komediowego dla dzieci pod tym samym tytułem

Zostały one częściowo stworzone przez Alfreda Ledwiga, zanim zostały opracowane przez Władysława Nehrebeckiego i Leszka Lorka . Serial opowiada o dwóch młodych braciach i ich zabawnych (a czasem głupich) przygodach, które często wiążą się z spędzaniem dużej ilości czasu na świeżym powietrzu.

Znaki po raz pierwszy pojawił się w filmie animowanym w 1962. Ich nazwiska są zdrobnienia od Bolesław i Karol . W języku angielskim komiks był rozpowszechniany jako Bennie & Lennie oraz Jym and Jam . Niektóre odcinki były postrzegane jako część CBS ‚ Captain Kangaroo od 1963 do 1984 roku, konsorcjalnych serii Romper Room and Friends od 1963 do 1994 roku, a Nickelodeon ‚ s Wiatraczekod 1977 do 1991 roku. W 1973 roku twórcy filmu umieścili na prośbę widzów dziewczynkę imieniem Tola, małą dziewczynkę, która mieszka w lesie i spotyka tam Bolka i Lolka. Po raz pierwszy pojawiła się w odcinku „Tola”. W sumie Tola pojawiła się w 30 odcinkach.

Krecik

Czeski Krecik (początkowo czechosłowacki) cykl filmów animowanych dla dzieci. Stworzył go Zdeněk Miler.

Postać Krecika powstała w 1957 r. Uznany już wówczas twórca, reżyser filmu animowanego, animator Zdeněk Miler otrzymał zlecenie na film edukacyjny, który przedstawiałby produkcję tkaniny. Gotowy film, przedstawiający proces powstawania płóciennej koszuli, nasycony był licznymi opisami działania maszyn. Koncepcja filmu nie spodobała się Milerowi. Chciał bowiem, by film zainteresował małych widzów i aby informacje nie były podawane wprost – proces produkcji tkaniny miał stanowić tylko tło dla przygód jakiegoś zwierzątka. Zdeněk Miler nie chciał naśladować produkcji Disneya, nie chciał więc główną postacią filmu uczynić kotka, pieska, kaczora ani też myszki – te bowiem zwierzątka już w latach 50. były szeroko eksploatowane przez amerykańskie wytwórnie. Związana z tym anegdota mówi, iż w poszukiwaniu do swego filmu postaci całkiem nowej Miler udał się do lasu. Po paru godzinach bezowocnych poszukiwań, zniechęcony, poszedł w kierunku polany. Podążając przed siebie w zamyśleniu, potknął się o kopiec kreta.

Koziołek Matołek

Koziołek Matołek – postać literacka stworzona przez Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (kolorowe rysunki) w jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci, która ukazała się w 1932 roku. Jest to postać wciąż popularna, mimo że od śmierci obu autorów minęły już dziesięciolecia, a opisane i narysowane przygody tytułowego bohatera niekoniecznie przystają do współczesnej rzeczywistości. Ta powieść obrazkowa należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Historia Koziołka Matołka uznawana jest za prekursorską w polskim komiksie.

Fabuła książeczek (powstała ich cała seria: 120 przygód Koziołka Matołka, Druga księga przygód Koziołka Matołka, Trzecia księga przygód Koziołka Matołka i Czwarta księga przygód Koziołka Matołka) sprowadza się do podróży bohatera po całym świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa (w rzeczywistości istnieje Pacanów, w województwie świętokrzyskim), jedynego miejsca w świecie, gdzie jakoby podkuwają kozy. Przygody są oczywiście niezwykłe i absolutnie nieprawdopodobne, koziołek jest sympatyczny i łatwowierny, śmieszny i niezgułowaty, niezdarny i dobrotliwie naiwny.

Znacie jeszcze jakieś bajki o których nie napisaliśmy w tym artykule?