Jakiego koloru są te buty? Opinie internautów są podzielone.

      Możliwość komentowania Jakiego koloru są te buty? Opinie internautów są podzielone. została wyłączona

Teoretycznie to samo zdjęcie powinno być identycznie odbierane przez wszystkich widzów, którzy nie mają problemu ze wzrokiem. Sprawne oczy zawsze widzą to samo. Jak się okazuje – tylko w teorii. Praktyka potrafi bardzo zaskakiwać, na co najlepszym dowodem jest popularność tej fotografii.

Kilka lat temu internet obiegło zdjęcie sukienki powieszonej w gablocie wystawowej sklepu odzieżowego. Internauci debatowali na temat koloru sukienki. Dla jednych była biało-złota, dla innych czarno-niebieska. Teraz mamy dla was kolejną kolorową zagadkę.

Tym razem chodzi o kolor butów, które uwiecznione zostały na zdjęciu wrzuconym na Twittera przez użytkownika @dolansmalik. To niby zwyczajne pytanie okazało się być przyczynkiem do dyskusji na temat widzenia kolorów przez każdego z nas. Dla większości osób odpowiedź na pytanie o kolor tych butów jest tak oczywista, że nie mogą pojąć, w jaki sposób inni mogą widzieć to inaczej.

Spójrzcie na to zdjęcie i spróbujcie zdecydować sami, czy należycie do drużyny różowo-białych czy turkusowo-szarych?

Dlaczego widzimy różne kolory?

To zjawisko nazywane jest dostosowywaniem barwnym lub stałością kolorów. Nasz mózg wie (bo się tego nauczył), że ten sam kolor może w różnych warunkach oświetleniowych wyglądać zupełnie inaczej. I tak biała kartka w słoneczny dzień będzie bielutka, a oświetlona lampą sodową będzie pomarańczowa. W zielonym świetle – zielona. Ale jeśli będziemy ją trzymali w ręku i zostaniemy zapytani o jej kolor, odpowiemy, że jest biała. Sprawa jest trudniejsza, gdy mieszamy kolory. Jaka jest niebieska poduszka oświetlona czerwonym światłem? A zielona oświetlona niebieskim? Mózg kompensuje oświetlenie zewnętrzne i stara się odtworzyć oryginalną barwę. Potrzebuje do tego jednak dodatkowych danych – koloru oświetlającego obiekt światła. I tu wracamy do sukienki i butów. Zdjęcia zrobione zostały tak, że nie znamy całego kontekstu. To moment, gdy ludzie się dzielą. Zależnie od interpretacji mózgu każdego z nas oceniamy kolory różnie. Jednemu mózgowi wydaje się, że widzi oświetlenie słoneczne i ocenia buty jako turkusowo-szare, a drugi decyduje, że światło jest żółtawe i widzi buty różowo-białe.

Kto ma rację? Czy istnieje prawidłowa odpowiedź?

Odpowiedzi na temat koloru butów udzieliła autorka zdjęcia, @dolansmalik. „To są buty różowo-białe. Drugie zdjęcie było zrobione przy użyciu flesza i było ciemno, więc buty wyglądają jak turkusowo-szare (wszystko zależy od tego, jakiego świata użyjesz)”.

Trudno natomiast odmawiać osobom, które widzą buty w kolorze turkusowo-szarym słuszności postrzegania barw. Zachodzi bowiem pytanie, jaką różnicę między kolorami widzą na poniższym zdjęciu osoby, które uznały buty za różowo-białe 😉

Jeden z internautów wstawił nawet zdjęcie butów umieszczone w programie graficznym, w którym „próbkuje” kolory, które pojawiają się na zdjęciu. Okazuje się, że program graficzny jednoznacznie wskazuje na odcienie kolorów turkusowych i szarych. Kto więc ma rację?