Co 4 mieszkaniec Ukrainy żyje poniżej progu ubóstwa

      Możliwość komentowania Co 4 mieszkaniec Ukrainy żyje poniżej progu ubóstwa została wyłączona

Ponad 1/4 ludności Ukrainy żyje poniżej progu ubóstwa, a 80 proc. ukraińskich seniorów otrzymuje emeryturę w wysokości nieprzekraczającej tego poziomu – poinformowała dzisiaj ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Rzeczniczka przekazała również na Facebooku, że minimum egzystencji na Ukrainie to ok. 75 USD na osobę miesięcznie, a minimalne wynagrodzenie wynosi 176 USD.

Denisowa podkreśliła, że mimo podwyższenia płacy w kraju obserwowane jest zjawisko ubóstwa pracujących. Zaznaczyła, że według ekspertów jednej trzeciej pracowników wynagrodzenie nie wystarcza na zaspokojenie najważniejszych potrzeb życiowych. Sumę niewypłaconych wynagrodzeń w kraju można szacować na ok. 200 mln USD – dodała.

Zwróciła uwagę na sytuację osób starszych. Emeryturę w wysokości nieprzekraczającej progu ubóstwa monetarnego otrzymuje ok. 80 emerytów na Ukrainie.

Pod koniec sierpnia Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy poparła prezydencki projekt przewidujący podwyższenie od 1 września płacy minimalnej w tym kraju o 277 hrywien – do 5 tys. UAH (ok. 176 USD). Projekt zakłada kolejne etapy podwyższenia wynagrodzenia w przyszłym roku.

Źródło: https://niezalezna.pl/356559-co-czwarty-mieszkaniec-ukrainy-zyje-ponizej-progu-ubostwa